banner15

Cezayir soykırımı Meclis'e geldi

AK Parti Türkiye'nin, "Fransa'nın Cezayir'de yaptığı soykırımı kabul ettiğine" dair yasa teklifi hazırladı.

Cezayir soykırımı Meclis'e geldi

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu, Türkiye'nin, "Fransa'nın Cezayir'de yaptığı soykırımı kabul ettiğine" dair yasa teklifi hazırladı. TBMM Başkanlığına sunulan yasa teklifi, "Türkiye'nin, Fransa'nın Cezayir'de yaptığı soykırım katliamını açıkça kabul ettiğini" içeriyor. Teklifin gerekçesinde, sözde Ermeni soykırımını reddedenlere para ve hapis cezası verilmesi için yasa çıkarma hazırlığında olan Fransız yönetiminin, Cezayir'in soykırım suçlaması konusunda tam tersi tutum sergilediği belirtildi. Fransa Dışişleri Bakanı Phlippe Douste-Blazy'in, Cezayir lideri Abdülaziz Buteflika'nın "Fransa'nın yaptığının soykırımla eşdeğer olduğunu" söylemesine tepki göstererek, bu konuların siyasetçilerin değil, tarihçilerin iyi karar verebileceğini söylediği kaydedildi. "Siyasi amaç uğruna gerçekleri çarpıtarak tarihi yeniden yazmaya kalkan Fransız politikacılar, öncelikle Anadolu ve Cezayir'de işledikleri insanlık suçlarının ve katliamların hesabını vermek zorundadır" denilen Gerekçede, teklifin, "kardeş Cezayir halkının işgalci ve sömürgeci Fransızlara karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinin her döneminde şehitlerinin hatırasını tazelemek, Fransa'nın Cezayir'de yapmış olduğu katliam ve insanlık suçlarını tescil etmek; bu tür nezaketsizliklere çanak tutacaklara, 'Türk milleti olarak bizim alnımız açıktır' hatırlatmasını yapmak üzere" hazırlandığı belirtildi.

"FRANSA SÖZ SÖYLEYECEK DURUMDA DEĞİL"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Ulusal Meclisi'nde  görüşülecek olan sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza öngeren yasa teklifiyle ilgili Fransa İçişleri Bakanı ve aynı zamanda UMP Lideri Nicolas Sarkozy'nin öne sürdüğü 3 şartla ilgili yanıt verdi. Alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan'ın geçen hafta, Sarkozy'yi genel başkan sıfatıyla arayarak, söz konusu yasa tasarısının iki ülke ilişkilerine zarar vereceğini, demokrasi ve özgürlüklerle bağdaşmayacağını ve bunun kabul edilebilir olmadığını iletti.

Daha sonra Erdoğan'ı arayan Sarkozy'nin 3 öneride bulunduğu bildirildi. ''Soykırımı araştıracak komisyonda tarihçilerin yer alması şartı olmaması, TCK'nın 301'inci maddeyi kaldırılması ve Ermenistan ile Türkiye sınırının açılmasını sağlanması'' önerileri getiren Sarkozy'ye Başbakan Erdoğan, ''açık ve şeffaf'' tarafın Türkiye olduğunu iletti. Erdoğan, Türkiye'nin, konunun araştırılması için ortak bir komisyon kurulması yönündeki iyi niyetli yaklaşımına gerekli karşılığı alamadığını kaydetti. TCK'nın 301. maddenin bu konuyla hiçbir ilgisi bulunmadığını belirten Başbakan Erdoğan, soykırım iddialarının inkarını suç sayan teklif sebebiyle Fransa'nın Türkiye'ye ''söz söyleyecek durumda olmadığını'' vurguladı. Sınır kapısına ilişkin öneriyi de yanıtlarken Başbakan Erdoğan, önce, Türkiye'nin iyi niyetli yaklaşımına, Ermenistan'ın da iyi niyetli yaklaşım göstermesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48