Cezayir TOKİ'den 'proje ve deneyim' istedi

Cezayir'deki 1 milyon konut yapımı projesi, TOKİ ile görüşmeler sonuçlanıncaya kadar durduruldu

Cezayir TOKİ'den 'proje ve deneyim' istedi

 


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Cezayir Konut ve Şehircilik Bakanı Musa, Cezayir'de uygulanacak 1 milyon konut yapımını öngören projenin, TOKİ ile görüşmeler sonuçlanıncaya kadar durdurulduğunu bildirdi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'in resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Cezayir Konut ve Şehircilik Bakanı Nureddin Musa, Toplu Konut İdaresini (TOKİ) ziyaret ederek, Başkan Erdoğan Bayraktar ile görüştü.

Bakan Musa, Cezayir'de uygulanacak 1 milyon konut yapımını öngören projenin, TOKİ ile görüşmeler sonuçlanıncaya kadar durdurulduğunu bildirirken, TOKİ Başkanı Bayraktar, ''artık dünyaya proje ve deneyim pazarladıklarını'' belirtti.

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de 11 Mayıs'tan beri resmi temaslarda bulunan Cezayir Konut ve Şehircilik Bakanı Nureddin Musa, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ile dün imzalanan ''iki ülkenin konut, şehircilik ve inşaat alanlarında işbirliğinin teşvikine yönelik mutabakat zaptının'' ardından, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ı ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

"TECRÜBE PAYLAŞIMI"

Görüşmede, Cezayir'de artan konut ihtiyacına dikkati çeken Bakan Musa, 5 yılda 1 milyon konut yapımı için harekete geçtiklerini açıklarken, ancak hazırlanan programda bazı yetersizlikler olduğunu fark ettiklerini, bu konuda TOKİ ile işbirliğine, tecrübe paylaşımına ihtiyaç duyduklarını belirtti. Musa, TOKİ ile yapılan görüşmeler sonuçlanıncaya kadar söz konusu programı durdurduklarını açıkladı.

İşbirliğinde vakit kaybetmek istemediklerini kaydeden Bakan Musa, TOKİ Başkanı Erdoğan'ın, ''Bazı ülkelerde yaşanan depremden sonra TOKİ'nin bu ülkelere konut yapımında destek verdiğini'' hatırlatması üzerine, ''Cezayir'de konut yapmak için depremi beklemeyin'' şeklinde espri yaptı.

Açıklamada, TOKİ'yi daha önce IMF, İtalya, Fransız, ABD ve Suriye heyetlerinin de ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldığı hatırlatıldı. Suriye, TOKİ ile konut üretimi konusunda işbirliği yapmak istediği teklifini iletmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 16:42
banner53
YORUM EKLE

banner39