banner39

Cezayir'de 3. Bouteflika dönemi resmen başladı

Devlet başkanlığı seçimlerini iki dönemdir devlet başkanı olan Bouteflika'nın son seçimden de zaferle çıktığı açıklandı

Arşiv 10.04.2009, 12:12 10.04.2009, 14:08
Cezayir'de 3. Bouteflika dönemi resmen başladı


Cezayir devlet başkanı Abdülaziz Bouteflika'nın dün yapılan seçimlerde oyların yüzde 90.24'ünü aldığı açıklandı.

Bouteflika'nın seçimlerine kazanmasına başından beri kesin gözü ile bakılıyordu. Bazı muhalefet grupları ise seçimlerde yaygın yolsuzluklar yapıldığını ve direnişçilerin bir seçim merkezine saldırı düzenlediğini belirttiler.

Zengin petrol kaynaklarına sahip Cezayir'de İslami direniş engellenmeye çalışılıyor.

Devlet başkanlığı seçiminde diğer 5 aday, Bouteflika'ya ciddi bir rakip olamadı. Cezayir bağımsız savaşı kahramanlarından 72 yaşındaki Bouteflika, üçüncü devlet başkanlığı için seçimlerde aday oldu. Gözlemciler, seçimlere düşük katılımın Bouteflika'nın meşrululuğunu gölgeleyeceği uyarısında bulunmuşlardı.

Seçimleri boykot eden muhalefetteki Sosyalist Kuvvetler Cephesi, yetkilileri seçimlere katılım oranını suni olarak artırmakla suçladı. Partiden yapılan açıklamada, "Yaygın bir yolsuzluk tsunamisi var. Bu endüstriyel bir seviyeye çıktı." dedi.

Cezayir içişleri bakanı Nureddin Yazid Zerhouni, dün yaptığı açıklamada, "Seçim mükemmel bir şekilde yapılıyor." demişti.

Cezayir Üniversitesi'ndeki siyaset bilimi profesörü Muhammed Lagab, "Önceden boykot yapılan eyaletlerdeki yüksek katılım beni şaşırttı. Yüksek katılım, boykot taraftarlarının siyasi ve sosyal etkisinin olmadığını gösterdi." şeklinde konuştu.

Cezayir parlamentosu üyeleri Bouteflika'nın 3. dönem devlet başkanı olabilmesi için dönem sınırlandırmasını kaldırdı. Muhalifler böylece Bouteflika'nın ömür boyu devlet başkanı olmasının yolunun açıldığını ileri sürdüler.

Avrupa hükümetleri, Cezayir'deki kargaşının Avrupa'ya illegal göçmen akınına yol açmasından endişe ediyor. ABD ise, El Kaide'ye (İslami direniş) karşı küresel savaşta Bouteflika hükümetine ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

Bakanlığın bildirdiğine göre seçimlere katılım yüzde 74.11 oranında gerçekleşti. Geçen seneki devlet başkanlığı seçimine katılım daha düşüktü. 34 milyon nüfusa sahip Cezayir'de muhalefetin boykot çağrısına halkın fazla rağbet etmediği bildirildi.

Kaynak: Reuters

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?