banner39

Cezayir'de Af Referandumu

Cezayir hükümeti, iç savaş sırasında 150 bin kişinin ölümünden sorumlu tutulan kişilere af getiren öneriyi halk oyuna sundu. Ülkede bugün gerçekleştirilecek referandumla 10 yıl süren iç savaşın ardından "toplumsal uzlaşmayı sağlamak" amaçlanıyor. İç sav

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Cezayir'de Af Referandumu

Cezayir'de hükümet, iç savaş sırasında yaklaşık 150 bin kişinin ölümünden sorumlu tutulan militanların çoğuna af getirilmesi önerisini referanduma sundu. Ülkede bugün gerçekleştirilecek referandumla 10 yıl süren iç savaşın ardından "toplumsal uzlaşmayı sağlamak" amaçlanıyor. Buna karşın muhalifler, hükümeti geçmişin izlerini ortadan kaldırmaya çalışmakla suçlayarak "referandumu boykot" çağrısı yaptı. Kurbanların aileleri de, kayıplar ve ölümler hakkında hiçbir soruşturma açılmaksızın yapılan bu girişimle, devletin sorumluluktan kaçtığını ve bunun "demokrasi için geri adım" olduğunu düşünüyor. Cezayir'de 1992 yılında yapılan seçimleri İslami Selamet Cephesi'nin büyük farkla kazanmasının ardından, seçimler iptal edilmiş, askeri yönetim kurulmuş ve İslami Selamet Cephesi yasaklanmıştı. Bunun üzerine ülkede yaklaşık 150 bin kişinin hayatına mal olan iç savaş başlamıştı.
 
Bouteflika'dan büyük kampanya

Cumhurbaşkanı Abdülaziz Bouteflika, halkın referandumda 'evet' oyu vermesini sağlamak için ülke çapında kampanya yürüttü. Bouteflika, devletin elindeki cep telefonu şirketince, seçmenlere "evet deyin" çağrısında bulunan mesajlar yolladı. Cumhurbaşkanı dün de, ulusal televizyonlardan halka seslenerek, oylarını barış ve uzlaşmadan yana kullanmalarını istedi. Bouteflika "Bu ulusal mutabakat ülkemizde gerçekleşen maddi ve manevi tahribatı göz önüne alacak. Bu sorunları çözmek zorundayız. Devlet bunu, halkın desteğini arkasına alırsa çözecek. Eğer halk bunu istemezse, biz de bir şey yapmayacağız" şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Bouteflika'nın barış ve mutabakat beyannamesi, ülkenin kanlı geçmişinde bir devrin kapanmasını amaçlıyor. 10 yıl süren iç savaştan sorumlu olan silahlı kişiler ve hükümet güçlerine af tanınması teklifinde bulunuyor. Ancak, katliamlar, tecavüzler ve terör saldırıları gibi en ağır suçları işleyenler af kapsamı dışında bırakılıyor.  

On binlerce kayıbın durumu ne olacak

İç savaş sırasında güvenlik güçlerinin de 10 bini aşkın kişinin kaybolmasından sorumlu olduğu belirtiliyor. Dün Cezayir'de on binlerce kişi binlerce kayıp kişi için gösteri düzenledi. Göstericiler, hükümetten, ordudan kayıplar hakkında bilgi vermesi için baskı yapmasını talep etti. Muhalifler ise, adalet olmaksızın uzlaşma da olmayacağını söylüyor. İç savaş döneminde kaybolan binlerce insana ne olduğu hakkında hesap verilmesini talep ediyor. Muhalifler, hükümeti referandumu kullanarak geçmişin izlerini ortadan kaldırmaya çalışmakla suçluyor. Muhalefet bu amaçla "referandumu boykot" çağrısında bulundu; ancak yine de oylamadan 'evet' sonucunun çıkması bekleniyor. Kurbanların aileleri de, kayıplar ve ölümler hakkında hiçbir soruşturma açılmaksızın yapılan bu girişimle, devletin sorumluluktan kaçtığını ve bunun demokrasi için bir geri adım olduğunu düşünüyor. Eğer referandumdan "evet" oyu çıkarsa, hükümet, iç savaş sırasındaki yaklaşık 150 bin kişinin ölümünden sorumlu tutulan militanların çoğuna af tanımak istiyor.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?