banner15

Cezayir'de dört kat tarih!

Cezayir'in başkentinde süren metro kazısından, Fransız sömürge yıllarına, Osmanlı dönemine ve Finikeliler'e ait kalıntılar üstüste çıktı.

Cezayir'de dört kat tarih!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Cezayir'de yolcuların hayatını kolaylaştırmak için inşa edilen metro kazısı bambaşka bir yolculuğun kapısını araladı: 2300 yıllık bir tarihe aralanan zaman yolculuğu..

Fransız sömürgecilerinde kalan eşyalar, Osmanlı döneminde inşa edilen bir mahallenin üzerinde..Osmanlı evleri, bir Ortaçağ kilisesinin kalıntılarına dayanmış.. Kilisenin ayaklarında ise, milattan önce büyük bir medeniyet kurmuş olan denizci Finikeliler'den kalma paralar ve ev eşyaları...

İlk olarak sömürge yıllarında Cezayirli demirci ustalarının kullandığı eşyaları keşfeden işçiler, kazdıkça tarihin derinlerine yolculuk yaptı. 1830'lardan kalan bu eşyaların hemen altında, Osmanlı dönemini yansıtan evlere ait kalıntıların olduğu koca bir mahalle vardı.

Osmanlı mahallesindeki evlerden birinin temellerini kazan arkeologlar, Hristiyanlığın ilk yıllarında inşa edildiği tahmin edilen yaklaşık 1600 yaşında bir kiliseden arta kalanlarla karşılaştı. Tabanındaki mozaikleri hala görülebilen kilise kalıntıları arasında çok sayıda mezar ve bütünlüğünü koruyan iskeletlere de rastlandı.

Tarih yolculuğundaki son durakta ise, yaklaşık 2300 yıl önce Cezayir kıyılarını da içine alan bir büyük medeniyet kuran denizci Fenikeliler'den günümüze ulaşan bir küp dolusu madeni para vardı.

800 yıllık bir caminin gölgesinde yatan bu tarih hazinesi şimdi koruma altında.. Metro işçilerinin yerini ise arkeologlar çoktan aldı.. Kazılar devam ettikçe yolculuk daha derinlere inecek mi, zaman gösterecek.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 12:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35