banner39

Cezayir'de Referanduma Büyük İlgi

Cezayir'de 10 yıllık iç savaş döneminde tutuklanan mahkumlara kısmi af verilmesiyle ilgili referanduma katılım oranının yüzde 80 olduğu bildirildi. Cezayir İçişleri Bakanı Zerhuni, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ''Bu yüksek katılım oranı, Cez

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Cezayir'de Referanduma Büyük İlgi

Cezayir'de dün yapılan ve 10 yıllık iç savaş döneminde tutuklanan mahkumlara kısmi "af" çıkaran tasarının oylandığı ilgili referanduma halk büyük bir katılım gösterdi.
Ülkedeki 18 milyondan fazla seçmenin yüzde 80'inin oy kullandığı referandumla ilgili bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Nureddin Zerhuni, bu katılımın halkın uzlaşma ve çözümden yana olduğunun bir göstergesi olduğunu belirterek resmi sonuçların bugün açıklanacağını söyledi.
Ülkede 10 yıldır süren iç savaş sonrası toplumsal mütabakatı sağlamayı hedefleyen referandumda evet oyu çıkması halinde, 100 binden fazla kişinin ölümünden sorumlu tutulan militanların çoğunun serbest bırakılacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika yaptığı açıklamalarda halka "evet" oyu kullanması çağrısında bulunurken, önceki gün yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, barış ve uzlaşmadan yana oy kullanılmasını istemişti. Ülkede uzlaşmayı sağlamayı amaçlayan af tasarısında, katliam, tecavüz ve terör saldırıları suçluları kapsam dışı bırakılıyor.
Hükümetten iç savaş döneminde kaybolan binlerce insanın ne olduğu hakkında hesap soran muhalefet grupları ise bu referandumla geçmişin izlerinin kaldırılmaya çalışıldığını ve bunun ülkede uzlaşma sağlamayacağını belirtiyor.
Cezayir'de 1992 yılında yapılan genel seçimleri İslami Selamet Cephesi'nin kazanmasının ardından, seçimler iptal edilmiş, asker yönetime el koymuş ve İslami Selamet Cephesi yasaklanmıştı. Bu olaylar 10 yıl süren iç savaşın başlamasına neden olmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?