banner39

Cezayir'den Fransa'ya özür çağrısı

Cezayir Başbakanı, Fransa’yı ülkesine karşı işlediği suçları kabul etmeye çağırdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Cezayir'den Fransa'ya özür çağrısı

Cezayir Başbakanı Abdülaziz Belhadem, Fransa’ya, 130 yıl önce sömürgecilik döneminde ülkesine karşı işlediği suçları kabul etmesi çağrısında bulundu.

 

 

 

 

Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin Cezayir'e yapacağı resmi ziyaretten önce parti kurultayında konuşan Cezayir Başbakanı Abdülaziz Belhadem, Fransa ve Cezayir'in dostça ilişkilere sahip olduğunu; ancak bu ilişkilerin ortak hafızayı maskeleyemeyeceğini söyledi.

Ülkesinin Fransa ile işbirliğine hazır olduğunu belirten Belhadem, Fransa'dan, Cezayir'e karşı işlediği suçları kabul etmesini istedi ve "Cezayirliler affedebilir, ancak asla unutmaz" diye konuştu.

Cezayir'i Pazartesi günü ziyaret edecek olan Sarkozy, geçen hafta Cezayir'de Fransızca yayımlanan Jeune Afrique (Genç Afrika) dergisine verdiği demeçte, sömürgecilik döneminin karanlık anları olduğunu ve köle ticaretinin bir suç olduğunu söylemişti.

Sarkozy'nin ziyareti sırasında Belhadem'in yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika ve İçişleri Bakanı Nureddin Zerhuni ile görüşmesi, terörizm ve yasa dışı göç gibi konuları ele alması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?