Cezayirli gençten güçlü anti-virüs programı

Genç dahi, 'Razi' adını verdiği programın en tehlikeli virüslere karşı etkili olduğunu savunuyor

Arşiv 27.01.2009, 11:48 27.01.2009, 13:58
Cezayirli gençten güçlü anti-virüs programı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

27 yaşındaki Fuad Raaş, bilgisayar virüslerine karşı dünyanın en meşhur antivirüs programı Kaspersky'den de etkili bir program geliştirdi. Program kullanımı sırasında güncelleştirmeye gerek duymuyor.

Cezayir'in Sidi İsa kentinte yaşayan Raaş, 30 günde yazdığı programın gün ışığına çıkabilmesi için iki yıl çalışmış. Cezayirli genç, "Razi" adını verdiği program üzerinde son düzenlemeleri yapmakta olduğnu açıkladı.

Raaş, Arap filozof ve doktoru Ebu Bekir er-Razi'ye nispeten Razi adını verdiği programın, 210 bin virüsü kısa bir sürede tanıyıp yok edebildiğini, eski ya da yeni işletim sistemleri olan bilgisayarda rahatlıkla çalışabildiğini kaydetti.

Razi ayrıca çok az yer kaplaması, hızı ve virüsleri tanımadaki üstün becerisinin yanı sıra, programın manuel çalıştırabilme seçeneği sayesinde zip uzantılı dosyalara sızarak bilgisayara büyük zararlar veren dünyanın en tehlikeli 4 virüsünü yok edebildiğini dile getirdi.

Ürettiği anti-virüse patent almayı şimdilik düşünmediğini belirten Raaş, bunun programın tanıtımının önüne geçeceğine inanıyor.

Yorumlar (1)
muzaffer 15 yıl önce
Saatlerdir denemek için programı arıyorum, bulamadım. Keşke bir linkte verseydiniz.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?