banner39

Cezayirli İslamcı liderden manifesto gibi açıklama

Cezayir'in sürgündeki İslamcı liderlerinden Enver Heddam, geri dönüş için Buteflika'dan özür dileme şartını reddetti.

Arşiv 01.04.2009, 13:43 01.04.2009, 14:23
Cezayirli İslamcı liderden manifesto gibi açıklama

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cezayir'deki İslami Hareket liderlerinden Enver Heddam, Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika'nın FIS liderlerine yönelik 'Özür dileme ve yaptıklarından pişmanlık duyma' şartıyla getirdiği affı kabul etmedi.

İslami hareketin önde gelen isimlerinden olan ve ABD'nin Washington kentinde sürgünde bulunan Enver Heddam, Cezayir Devleti'nin kendisiyle temasa geçerek siyasete karışmaması ve üniversitedeki görevine geri dönmesi şartıyla verdiği ülkeye giriş iznini kabul etmesinin mümkün olmadığını belirterek "Bunun hiçbir kayıt ve şartla sınırlanmasını kabul edemeyeceğim, çünkü vatanıma dönüş benim en doğal hakkımdır." ifadelerini kullandı. Buteflika'nın FIS'ın ve İslamcıların Cezayir'in imajını zedelediği yönündeki ifadelerini son derece yakışıksız ve çirkin bulduğunu belirten Heddam, sürgünde kalmaya devam edeceğini açıkladı.

Heddam ayrıca, affın dağdaki silahlı mücadele veren savaşçılarla ilgili olduğunu, özür dilenecek birşey yapmadığını, kendisinin sadece Allah'a tövbe edip ve yalnız halktan özür dileyeceğini kaydetti. Müslüman lider, Buteflika'nın yeniden bağımsız aday olarak başkanlığa adaylığını koymasının Cezayir devletinin tıkanışının ve kendini yenileyemememin bir sonucu olduğunu söyledi.

ilgili haber:

Buteflika direnişçiler için genel af ilan etti

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?