Cezzar Ahmet Paşa Napolyon'u mağlup etti

Şura-yı Devlet kuruldu, Alman uçakları Londra'yı bombaladı.

Cezzar Ahmet Paşa Napolyon'u mağlup etti

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Şura-yı Devlet Kuruldu 10 Mayıs 1868

II.Mahmut döneminde ıslahat hareketlerinin gerektirdiği nizamnameleri hazırlamak ve memurların muhakemesini yapmak amacıyla 1838 yılında Meclis-i Vala-yı Ahkam-ı Adliye kurulmuştur. Devletin işleyişini düzenleyecek olan kanunların yapılması bu meclisin en önemli görevi olmuştur. 1867 tarihine kadar bu şekilde görevleri belirlenmiş olan Meclis-i Vala-yı Ahkam-ı Adliye Sultan Abdülaziz döneminde "Divan-ı Ahkam-ı Adliye" ve "Şura-yı Devlet" olmak üzere iki kısma ayrılmıştır. Böylelikle yargı ve yürütme birbirinden ayrılmıştır. Günümüzdeki Danıştay ve Yargıtay bu kurumların devamı niteliğindedir.

Gözaltı Süresi 30 Güne Çıkarıldı 10 Mayıs 1971

12 Mart 1971 askeri müdahalesinin ardından demokratik haklar,özgürlükler kısıtlanmaya başladı. Sıkıyönetim yasasında yapılan bir değişiklik ile gözaltı süresi 30 güne çıkarıldı.

Alman Uçakları Londra’yı Bombaladı 10 Mayıs 1941

Alman Hava Kuvvetleri İngiliz havaalanlarını ve limanlarını bombalamaya başladıktan sonra İngilizlerden kesin bir direniş gördüler. Bombalamaların ardından İngiltere Manş denizinde bulunan Alman gemilerini batırarak buna karşılık verdi. Bu durum üzerine 550 Alman uçağı tüm gece Londra’yı bombaladı. Bu bombalamalarda 1400 sivil öldü.

Çiçek Pasajı Çöktü 10 Mayıs 1978

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan tarihi Çiçek Pasajı çökmüş ve 12 kişi hayatını kaybetmiştir.

Mandela Göreve Başladı 10 Mayıs 1994

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 1948 yılından beri uygulanan ırk ayrımcı politikalardan iç ve dış baskılar sebebiyle 1990 yılında dönemin devlet başkanı F. W. De Klerk döneminde adım adım vazgeçilmeye başlamıştır. Siyasi yasaklı olan Mandela ve arkadaşları 27 yıllık bir sürenin ardından 1990 yılında serbest bırakılmış ve 1992 yılında siyahlara eşit vatandaşlık hakkı tanıyan anayasa değişikliği halkoylaması sonucu kabul edilmiştir.

26 Nisan 1994’de ise ülkede yapılan ilk demokratik seçimlerin ardından Mandela’nın başkanı olduğu ANC (Afrika Ulusal Kongresi), %62.65 oy oranı ile birinci olmuştur. Mandela 10 Mayıs’ta yemin ederek devlet başkanlığı görevine başlamıştır. Böylece Mandela Güney Afrika Cumhuriyetinin ilk siyahi devlet başkanı olmuştur.

Cezzar Ahmet Paşa Napolyon’u mağlup etti 10 Mayıs 1799

Napolyon Bonapart 1798 yılında Osmanlı toprağı olan Mısır’ı işgal ederek İngiltere’ye karşı bölgede üstünlük kurmaya çalışmıştır. Ancak bu işgal hareketi Cezzar Ahmet Paşa’nın kahramanlığı sayesinde önlenmiştir. Cezzar Ahmet Paşa Akka’da Napolyon’un ordusunu mağlup etmiş ve ona ilk mağlubiyetini yaşatmıştır. Napolyon bu mağlubiyet için "Akka’da durdurulmasaydım, bütün Doğu’yu ele geçirebilirdim!.." diyerek bu savaşın önemini vurgulamıştır.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 00:23
banner53
YORUM EKLE

banner39