banner39

Chavez: ABD, FARC'ı alt edemez

Hugo Chavez, Amerika'nın Kolombiya'daki silahlı güçleri asla alt edemeyeceğini söyledi.

Arşiv 11.02.2008, 12:15 12.02.2008, 11:55
Chavez: ABD, FARC'ı alt edemez

 

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, 9 Şubat 2008'de, Başkent Caracas'ta, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) örgütünün, elinde tuttuğu ve Ocak ayının sonunda serbest bırakacağını açıkladığı üç eski Kolombiyalı parlamenterin aileleri ile bir araya geldiği buluşmada, "Amerika Birleşik Devletleri, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'ni asla yıkamayacaktır" dedi.

Başkan, FARC'ın elinde bulunan diğer rehinelerin serbest bırakılmaları için, FARC ile ilişkilerinin devam ettiğini söyledi. Şiddet yöntemleri ile savaşı bitirmenin imkânsız olduğunu belirten Hugo Chavez, Amerika'nın bu ülkeye yapacağı askerî müdahaleden menfaat sağlayacak olan Kolombiyalı kesimleri de uyardı.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin, silahlar ile bitirilemeyeceğini ifade eden Başkan, Kolombiya hükümetinden bazı yöneticilerin, FARC'ı bitirmek için ABD'yle birlikte, Irak benzeri bir müdahale planı yaptıklarını belirterek, "Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'ni Amerika ordusu ile bitiremeyeceklerini" belirtti.

Washington stratejisi ile FARC'ı bitirmenin yollarını arayan Kolombiya hükümetinin, bunun yerine Kolombiya halkının ihtiyacı olan, barışı gerçekleştirmesi gerektiğini ifade eden Chavez, Kolombiya'da barış karşıtı, imparatora sadık, Washington'a savaş için para istemeye gidebilecek birçok liderin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Başkan Chavez, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin terörist bir örgüt olarak kabul edilmemesi durumunun, çatışmaların sona ermesinde, önemli bir dönüm noktası olabileceğini belirterek "ne savaş istiyoruz ne de FARC destekliyoruz. Kolombiya için barış diliyoruz" dedi.

Kaynak: Latin Bilgi


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?