banner39

Chavez içkici vatandaşlarına kızdı

Venezuela lideri Chavez, ülkesinde içki tüketimindeki artışa kızdı ve askerlerden gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Arşiv 12.06.2010, 12:33 12.06.2010, 14:26
Chavez içkici vatandaşlarına kızdı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Venezuela lideri Hugo Chavez, sigara ve alkol tüketiminin azaltılması için önlemler alınacağını açıkladı. Her saat içki satışı yapan dükkanlara tepki gösteren Chavez “Venezuela genelev değil” dedi.  

Devlet başkanı Hugo Chavez, televizyonda yaptığı konuşmada, Venezuelalılar'ın alkollü içecekleri fazla tüketmesini durdurmak istediğini belirterek, ordu birliklerine sokaklarda bira satılması veya dükkanlardaki içki satışının ''yasal'' saatlar dışında yapılmasını engelleme talimatı verdiğini kaydetti. 

Hükümet olarak alkol ve sigara vergilerinin artırılması üzerinde çalıştıklarını anlatan Chavez, şöyle konuştu: ''Ordu birlikleri; çevrede, mahalle aralarında bira satışı yapan bir araç varsa, derhal yakalanmalı. Sadece içki satışı yapan araçlar değil, içki satan dükkanlar var. Belirli saatlerde değil, ne zaman istersen gidip içki alabiliyorsun. Ne bu? Burası genelev veya başka bir yer mi? Venezuela genelev değildir.''

Ülkeyi sosyalizme doğru götürdüğünü belirten Chavez, geçiş döneminin, Venezuelalılar'ın moral değerlerini olumlu yönde değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Uzun süredir sokaklarda sarhoş insanları görmekten endişe duyduğunu anlatan Chavez, alkollü içeceklerin yasal olmayan satışları nedeniyle dolaylı olara sorumlu gördüğü ülkenin en tanınmış gıda ve bira üretim şirketi Empresas Polar'ı uyardı.

Daha önce bazı bölümleri kamulaştırılan Polar'ın bira üreten bölümünün kamulaştırılabileceği ve peşinden de kapatılabileceği uyarısını dile getiren Chavez, ''İçki içme konusunda fazla ahlakçı olmak istemiyorum. Ancak herşeyin bir sınırı vardır ve onlar bu sınırı kaybetmiş durumda'' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?