banner39

Chavez İngilizler'e petrol satacak

Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone kentteki otobüslerde kullanılmak üzere Venezuela'dan ucuz dizel yakıtı alacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Chavez İngilizler'e petrol satacak

Venezuela Cumhurbaşkanı Chavez 2006'da Livingstone'un konuğu olmuştu

Böylece devlet yardımı alan 250 bin kadar Londralıya daha ucuz ulaşım hizmeti sunulacak.

Venezuela lideri Hugo Chavez'in geçen yıl Londra ziyareti sırasında gündeme getirdiği öneri, bugün Londra'da imzalanan anlaşmayla yaşama geçirildi.

Londra Belediyesi, ucuz petrol karşılığında Venezuela'ya belediye hizmetleri bilgi ve altyapısı konusunda destekte bulunacak.

Anlaşma, Londra'da bugün Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro'nun da katıldığı bir törende Venezuela'da devlete bağlı petrol şirketi PDVE ile Londra Belediyesi arasında imzalandı.

Ken Livingstone, böylece başkentteki ulaşım hizmetlerinde kullanılan akaryakıtta yüzde 20 oranında tasarruf sağlanacağını bildirdi.

Livingstone, ucuz mazot sağlama fikrinin, dünya çapında yoksullukla mücadele konusunda çalışmalar yapan Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez'den çıktığını kaydetti.

Londra'nın 8 bin otobüsten oluşan kamu taşımacılığında daha ucuz Venezuela yakıtı kullanılmasıyla devletten yardım alan 250 bin kadar Londralı artık daha ucuza seyahat etme olanağına kavuşacak.

Devlet yardımı alan 250 bin kişi artık seyahat ederken bilet ücretinin yarısını ödeyecek.

Anlaşma uyarınca, Londra kenti yöneticileri de Venezuela'ya, çöp toplanması, trafik idaresi, turizm, ulaşım, konut ve karbon salımlarının azaltılması konularında uzman yardımı sağlayacak.

Ancak muhafazakarlar anlaşmayı sert bir dille eleştirdi.

Londra Belediye Meclisi'ndeki Muhafazakarlar Grup'un Başkan Yardımcısı Richard Barnes, ''Neden dünyanın en zengin başkentlerinden biri olan Londra, gelişmekte olan bir ülkeyi sömürüyor? Bu para Venezuela'nın yoksulları için daha yararlı bir şekilde harcanabilir'' dedi.

Barnes, Chavez'i de eleştirirken ''Londra berbat bir demokrasi ve insan hakları sicili olan üçüncü sınıf bir diktatörle iş yapmamalı'' görüşünü dile getirdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?