banner39

Chavez Madencilik Sektörünü Devletleştiriyor

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, özel şirketlere verilen tüm maden imtiyazlarını iptal etti. Çok uluslu şirketlerin denetimindeki madencilik sektörü devletleştirilecek. Chavez, daha önce yabancı petrol şirketlerinin ödediği vergi ve harçları da artı

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Chavez Madencilik Sektörünü Devletleştiriyor

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, şimdiye kadar verilmiş tüm maden arama ve çıkarma imtiyazlarının iptal edildiğini bildirdi. Chavez, Venezüella'nın bundan böyle çok uluslu şirketlere, kesinlikle maden arama ve çıkarma imtiyazı vermeyeceğini söyledi. Chavez, geçmiş hükümetler döneminde imzalanmış anlaşmalarla ülkede maden işleten bazı çok uluslu şirketleri de, ''Venezüella'nın ulusal kaynaklarını soymakla'' suçladı. Chavez, Venezüella'daki madenleri işlemek için yeni bir devlet şirketi kurulacağını da ilan etti. Yeni kurulacak maden şirketinin, madencilik alanında Venezüella'nın ulusal petrol şirketi PDVSA'nın petrol sektöründe oynadığı role benzer bir işlev üstleneceği kaydediliyor.
Chavez, ülkede petrol üreten tüm diğer şirketlere çalışma sözleşmelerini değiştirmeleri ve kontrol hissesi PDVSA'da olacak ortak yatırımlar oluşturmaları zorunluluğu getirmişti. Latin Amerika'yı mahvetmekle suçladığı kapitalizme sosyalist bir seçenek sunma iddiasındaki Chavez, yabancı petrol şirketlerinin ödediği vergi ve harçları da artırmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?