banner15

Chavez orduya savaş hazırlığı emri verdi

ABD ile Venezüela ilişkilerinin yeniden normal rayına oturması için görüşmeler başlarken Venezüela lideri Hugo Chavez orduya, "olası bir düşman saldırısına karşı hazırlıklı olun" emri verdi.

Chavez orduya savaş hazırlığı emri verdi

Venezuela ve ABD, karşılıklı kötü sözlerin söylenmesine, büyükelçilik yetkililerinin ihraç edilmesine ve Caracas'ın petrolü kesme tehditlerinde bulunmasına yol açan siyasi anlaşmazlıkla gerilen ilişkileri yumuşatmak için görüşmelere başladı. 
Washington'un Venezuela Büyükelçisi William Brownfield, özel televizyon kanalı Globovision'a yaptığı açıklamada, ABD'deki Venezuelalı muadili Bernardo Alvarez'in, sorunları çözmek için önceki gün Washington'da ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Latin Amerika ülkeleriyle ilişkilerden sorumlu bakan yardımcısı Thomas Shannon ile görüştüğünü söyledi. 

Büyükelçi, iki ülke arasında böylelikle bir diyaloğun kurulduğunu belirterek, Washington'un aralarındaki anlaşmazlığı gidermek arzusunda olduğunu kaydetti. Brownfield, somut sonuçlar alınacak başka toplantıların da yapılmasını beklediklerini bildirdi. 

Bununla birlikte Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, dün orduya, bir yabancı ülkenin saldırması halinde emperyalist mücadele için hazır olmaları gerektiği talimatını verdi. Chavez, bir askeri törende yaptığı konuşmada, ABD'nin adını anmadan barış umduğunu ve askeri açıdan hazırlıklı olmanın anlaşmazlığı önleyebileceğini söyledi. 
Herkesin bu farazi savaşa hazır olması, kendisini manen, ahlaken ve ruhen hazırlaması gerektiğini sözlerine ekleyen Chavez, ''Bizler barışçı insanlarız'' dedi. İki ülke arasında hassas olan ilişkiler, bu ay Washington'un, Caracas'ın casusluk yaptığı iddiasıyla bir Amerikalı askeri ataşeyi kovmasına karşılık üst düzey bir Venezuelalı diplomatı
sınır dışı etmesinden sonra iyice gerilmişti. 

Her iki ülkenin hükümetleri, o günden bu yana birbirleri için Adolf Hitler benzetmeleri yapmış; Chavez de Venezuela'nın Amerikan petrol rafinerilerini satmakla tehdit etmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48