banner15

Chavez'den ABD'ye karşı İran ile ittifak

İran ve Venezuela, bir dizi anlaşma imzalayarak iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini daha da güçlendirdi.

Chavez'den ABD'ye karşı İran ile ittifak

Anlaşmalara, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Venezuela'ya yapmakta olduğu ilk ziyarette varıldı. İki ülke liderleri imzaladıkları 29 anlaşmayla, ülkeleri arasındaki işbirliğini derinleştirirken, ortak projelerin boyutu milyarlarca doları buluyor.

İran lideriyle Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, Amerika Birleşik Devletleri'ne atıfta bulunarak "tek bir gücün yönetmediği bir dünya oluşturmaktan" bahsetti. Amerikan hükümeti geçtiğimiz günlerde her iki ülkeye de çeşitli eleştiriler getirmişti.

Chavez'le söz düellosuna giren ABD, İran'ı nükleer silah geliştirmeye çalışmakla suçluyor, İran ise bunu reddediyor. Caracas'tan Greg Morsbach, Ahmedinecad ve Chavez'in birbirlerini can yoldaşı ya da kardeş olarak tanımladıklarını belirtiyor.

Ama Washington yönetimine göre, ikili birer baş belası. Amerika Birleşik Devletleri, Ahmedinecad ve Chavez arasındaki yakın ilişkiyi giderek artan bir kuşkuyla izliyor.

İkilinin Caracas'taki buluşmalarının bu endişeleri alevlendirmesi muhtemel. Ama İran lideri Mahmud Ahmedinecad, Bush yönetimi ne düşünürse düşünsün dünyanın iki ülkenin ittifakından endişe etmesine gerek olmadığı görüşünde.

Venezuela ile İran hükümetleri ve halkları arasındaki işbirliğinden hiç kuşku yok ki bütün uluslar yararlanacak diyen Ahmedinecad, işbirliklerinin adaletsizlikler ve baskıcılara karşı olacağını vurguluyor.

Her iki ülke dünyanın önde gelen petrol ihracatçılarından ve dev petrol kaynaklarına sahipler. Petrol gelirlerini, büyük şirketler kurmakta da kullanıyorlar.

Yaklaşık 1,5 milyar dolar değerinde bir petrokimya tesisi, otomobil fabrikası, bisiklet fabrikası inşaası; ayrıca iki milyon dolar bütçeli bir ortak kalkınma fonu kurmak da projeleri arasında.

Hugo Chavez, hem kendilerinin hem de İran'ın kabadayı olarak gördükleri Amerika'ya ülkesinin mümkün olduğunca az bağımlı olmasını istiyor.

''Gezegenimiz, evrensel bir polis gibi hareket ederek, diğer ülkeleri işgal eden ya da hegemonyası altına alan tek bir gücün olmadığı çok kutuplu bir dünya olmakta'' görüşünü dile getiren Venezuela lideri, ''özgür ve eşit olmak istiyoruz'' diyor.

Bugün her iki liderin yoğun bir program kapsamında ortak bir petrol arama projesinin temel atma törenine katılmaları ve ülkenin doğusunda bir traktör fabrikasını ziyaret etmeleri bekleniyor. Bu temaslar sırasında İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarının gündeme gelmesi beklenmiyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48