banner15

Chavez'den Andean resti

Venezuela devlet başkanı Chavez, Paraguay'da Güney Amerika ülkelerine rest çekti. Gerekçe Amerika...

Chavez'den Andean resti
Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, Güney Amerika ülkelerinin Paraguay'da biraraya geldiği zirvede, Andean topluluğundan ayrılacaklarını açıkladı.

Chavez, Andean topluluğunun, Kolombiya ve Peru'nun Amerika Birleşik Devletleri'yle serbest ticaret anlaşması imzalama kararlarının ardından ömrünü tükettiğini söyledi.

Anlaşma, bu ülkelerin, Amerikan piyasalarına tarifesiz girebilmelerini hedefliyor.

Ancak bu teklife karşı çıkanlar, teşvik edilen Amerikan ürünlerinin, bu ülkelerdeki tarım piyasalarını batağa saplamasından, işçilerin korunması için önlemlerin alınmamasından ve kamu sektörünü gözardı eden bir özelleştirme programı yürütülmesinden endişe ediyor.

Andean topluluğu üyesi olan Bolivya'nın cumhurbaşkanı Evo Morales de Chavez'in görüşlerine destek verdi.

Ancak Morales, topluluktan çekilip çekilmeyeceklerine dair bir açıklamada bulunmadı.

Paraguay, Bolivya, Uruguay ve Venezuela arasında yapılan zirvede, bu dört ülkenin enerji alanında daha fazla işbirliğini öngören planlar ele alınacak.

Chavez, Venezuela'dan Arjantin'e uzanacak 1.200 kilometre uzunluğundaki doğalgaz boru hattı inşa edilmesi yönündeki planlarına diğer Güney Amerika ülkelerinin destek vermesini sağlamaya çalışıyor.

Diğer üç ülkenin liderleri Bolivya'dan Paraguay ve Uruguay'a uzanacak ve Bolivya doğalgazını taşıyacak daha düşük çaplı boru hattı bir projesi için fizibilite çalışmaları yapmayı kabul etti.

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48