banner15

Chavez'den Bush'a: Eşek ve Sarhoşsunuz

Latin Amerika'da Washington yönetimine karşı yürütülen politikanın mimarisini devralan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD Başkanı George Bush'un korkak, eşek ve sarhoş olduğunu söyledi.

Chavez'den Bush'a: Eşek ve Sarhoşsunuz

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, haftalık televizyon ve radyo programında yaptığı açıklamada, dünya kamuoyunun, ABD'nin öncelik ettiği Irak savaşına olumsuz bakmaya başladığını belirtti ve Washington yönetiminin dünyayı tehdit etmeye son vermesi için hep beraber dua edilmesi çağrısında bulundu. Chavez, İngilizce olarak ''Sayın Bush, siz bir eşeksiniz'' dediği açıklamasında, yine Bush'u kastederek, ''Sayın tehlike, size bir şey söyleyeceğim. Siz bir korkaksınız. Bunu biliyor musunuz? Neden Irak'a giderek silahlı kuvvetlerinizi komuta etmiyorsunuz? Uzaktan komuta etmek çok kolay'' ifadelerini kullandı. ''Dünya, sizin savaşınıza karşı'' diyen Chavez, Bush'u bir alkolik olduğunu ileri sürdü. ABD, Latin Amerika'da en büyük tehdit olarak Venezuela'yı görüyor. ABD karşıtı söylemleriyle ve Güney Amerika'nın ortak hareket etmesi için sarf ettiği çabayla bayrağı, yakın dostu Küba lideri Fidel Castro'dan devralan Chavez, Washington yönetimini, ülkesinin iç işlerine karışmakla itham ediyor.

ABD "Savaş Delisi"
 
Kuzey Kore, ABD'yi "savaş delisi" olmakla suçladı. Komünist rejimin yayın organı Rodong Sinmun gazetesi, ABD'yi ayrıca sayısız masum insanın katili olmakla itham etti. Gazete,  "Emperyalist ABD, 1990'lar ve yeni yüzyılda Afganistan ile Irak'ta savaşlar yaptı. Şehir ve köyleri acımasızca tahrip etti. Sayısız masum insanı zalimce katletti" dedi. Rodong Sinmun, "Bunlar ABD'nin bir savaş delisi olduğunu, kötülüklerin başı, en kötü, insan hakları ihlalcisi olduğunu açık şekilde ortaya koyuyor" diye yazdı. Gazete, Kuzey Kore'nin de ABD'nin hedefinde olabileceğini kaydetti. Kuzey Kore, nükleer programından dolayı ABD'nin kara listesinde bulunuyor. ABD, Kuzey Kore'yi "şer ekseni" devletler arasında sayıyor. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48