banner39

Chavez'den Misyonerlere Sınırdışı

Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, ülkesinde Hıristiyan olmayan yerli gruplara yönelik faaliyetlerde bulunan Amerikan Misyonerlik örgütünü sınır dışı etme kararı aldı. Chavez, 'emperyalist' olarak nitelediği örgütün ülkedeki varlığının utanç veric

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Chavez'den Misyonerlere Sınırdışı

Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, ülkesinde Hıristiyan olmayan yerli gruplara yönelik faaliyetlerde bulunan Amerikan misyonerlik örgütünü sınır dışı etme kararı aldı. Chavez, 'emperyalist' olarak nitelediği örgütün ülkedeki varlığının utanç verici olduğunu söyledi. Venezuelalıların yerli direnişi olarak kutladığı günde konuşan Chavez, New Tribes Mission adlı misyonerlik grubuna yönelik ağır eleştirilerde bulundu. Askeri istihbarat tarafından çekilen video kayıtlarına atıfta bulunan Chavez, "Venezuelalıların burnunun dibinde akıl almaz şeyler yaşanıyor" dedi. Hugo Chavez, misyonerlerin Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü CIA'yle hassas bilgileri paylaştığını, yardım malzemesi taşıyan uçaklarının gümrüklerden geçmediğini belirtti. Venezuela'da 150 kişilik bir ekibi bulunan misyonerlik örgütü, Chavez'in suçlamalarına henüz yanıt vermedi. 
Chavez hafta başında da ünlü Amerikalı vaiz Pat Robertson'la atışmıştı. Robertson'un kendisi için "Usame Bin Ladin'e para verdi" dediğini öğrenen Chavez, "Gitsin aklını kontrol ettirsin" diye konuşmuştu. Caracas, Amerikalı dini grupları, petrol gelirleri sayesinde bölgede etkinliğini giderek artıran bir ülkenin cumhurbaşkanını devirmeye yönelik bir komplo planının parçası olarak görüyor.  Chavez'den hoşlanmadıklarını gizlemeyen Amerikalı yetkililer, komplo peşinde olduklarını ise reddediyor. Chavez'in, Küba Devlet Başkanı Fidel Castro gibi, bu tür gerginlikler sayesinde gücünü artırdığı ve kendini Amerikan saldırganlığının kurbanı gibi göstererek puan topladığı yorumları yapılıyor. (BBC)
 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?