banner39

Cheney 'su işkencesi'ni savundu

ABD Başkanı Bush'un yardımcısı Dick Cheney, "waterboarding" adlı su işkencesini savundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Cheney 'su işkencesi'ni savundu

Bush yönetiminin terörist zanlılarının sorgulanması sırasında uygulanmasına fiilen göz yumduğu "waterboarding" adlı işkence yöntemini çağrıştıran bir uygulama, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin sözlü onayını alınca, insan hakları örgütleri ayağa kalktı. Beyaz Saray ise Cheney'nin yanlış anlaşıldığını savundu.

Cheney, North Dakota eyaletindeki muhafazakâr bir radyo istasyonunda yayımlanan mülakatında, "Eğer suya batırmak hayat kurtaracaksa, bunu yapmak için fazla düşünmeye gerek yok değil mi?" sorusunu, "Bence düşünmeye gerek yok" diye yanıtlamıştı. Bu sözler, Başkan Yardımcısı'nın, olası bir terör eyleminin önlenmesini sağlayacak bir itirafın elde edilebileceği kanısıyla, gözaltındaki kişiye su işkencesi yapılmasına hiç düşünmeksizin razı olacağı şeklinde algılandı.

"Waterboarding" adlı işkence yöntemi, sorgudaki kişinin bir tahtaya bağlanarak, baş aşağı şekilde sarkıtılması ve ağzından su dökülerek boğulma hissi yaratılmasını içeriyor. Uzmanlar, bu uygulamanın boğulmaya değil, ama kalp krizine ve panik ataklara yol açabileceğini belirtiyorlar. Sorgu sırasında kişinin başını suya sokup çıkarmak ise "waterboarding" tanımına girmese de işkence sayılıyor.

Ayrıntılı haberi, Amerika'nın Sesi Radyosu Türkçe Yayını'nın haberinden alıntılayarak aktarıyoruz:

ABD Başkan Yardımcısı Dick

Waterboarding-US-Constitution
Ortaçağdan kalma bu gravür suyla işkencenin yeni olmadığını gösteriyor
Cheney’in  katıldığı bir radyo programında, “su tedavisi” adıyla bilinen işkence yöntemi gündeme gelmiş ve Başkan Yardımcısına “masum insanların hayatını kurtaracağını bilseniz bunu onaylar mıydınız?” sorusu sorulmuştu.

Cheney, soruya “Tabii onaylardım!” cevabını vermiş ve bu yöntemin Halit Şeyh Muhammet gibi terör zanlılarının konuşturulmasında çok etkili olduğunu vurgulamıştı.

Başkan yardımcısı, bunun işkence olmadığını savunmuş ve “Biz işkence yapmıyoruz” demişti.

İnsan Hakları Gözlem örgütü, Cheney’in sözlerinin “su tedavisi” işkencesini tasvip anlamına geldiğini açıkladı ve bunun kabul edilemeyeceğini bildirdi. Merkezi New York’ta bulunan örgüt, bunun hem uluslararası yasalara, hem askeri kurallara hem de Amerikan Kongresinin kararlarına aykırı olduğunu duyurdu.

İngiliz Uluslararası Af örgütü de, Cheney’in sözlerinin, insan hakları alanında yeni ve çok kötü bir standardı temsil ettiğini açıkladı.

waterboarding_khmerrouge_240
Kamboçya'da Kızıl Kmerlerin "su tedavisinde" kullandıkları resmi  işkence masası

Beyaz Saray Sözcüsü, Cheney’in soruyu yanlış anladığını; muhabirin su tedavisi adıyla bilinen işkence yöntemini kastettiğinin farkında olmadığını savundu.

Başkan Bush da, tartışmayla ilgili olarak, Amerika’nın kimseye işkence yapmadığını ve yapmayacağını söylemekle yetindi.

Amerika’nın terör zanlılarına karşı tutumu, özellikle Irak’ta Ebu Gureyb cezaevindeki işkence olaylarından sonra tüm dünyada kaygıyla izleniyor.

vietnam_boarding_220
 Vietnam'da  arazide "su tedavisi"

 

Suyla işkence yeni değil. Tarihçilere göre kökü 17. yüzyıla gidiyor. İkinci Dünya ve Vietnam savaşları sırasında Japonlar ve Amerikalılar tarafından  da kullanıldığı biliniyor.

İşkence yapılan kişi, başı ayaklarından daha aşağıda olacak bir şekilde eğik bir tahtaya yatırılıp bağlanıyor ve yüzü bir bezle ya da plastik torbayla kapatılıyor.

Daha sonra bir kapla ağzına su dökülüyor. Bez ya da plastik su dolunca ağırlaşıp işkence yapılan kişinin ağzını dolduruyor ve nefes almasını önlüyor. Eli kolu bağlı olan kişi boğularak öleceğini sandığından dehşet içinde kalıyor.

Waterboarding-old_200
Dedikocu kadınlar eskiden Avrupa'da böyle cezalandırılırmış  

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?