banner39

Cheney'den Abbas'a Filistin sözü

Mahmud Abbas ile görüşen Dick Cheney, "Filistin devletinin kurulmasında geç bile kalındı" açıklamasında bulundu.

Arşiv 23.03.2008, 19:25 23.03.2008, 19:25
Cheney'den Abbas'a Filistin sözü


ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, İsrail ile Filistinliler arasında bir barış anlaşmasının, heriki taraf için de ''acı verici tavizler'' gerektirdiğini, ABD'nin Filistin devletinin kurulması taahhüdüne bağlı olduğunu söyledi.

Ortadoğu gezisi kapsamında İsrail'deki temaslarının ardından helikopterle Batı Şeria'nın Ramallah kentine giden Cheney, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas tarafından karşılandı.

Abbas ve Başbakan Selam Feyyad ile görüşen Cheney, düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin bir Filistin devletinin kurulması yolundaki taahhüdüne kuvvetle bağlı olduğunu yineledi.

Cheney, bunun her iki taraf için görüşme masasında "acı verici tavizler" ve "çok büyük çabalar" gerektirdiğini vurgularken, Hamas'a da atıfta bulunarak, aynı zamanda her iki taraf için şiddete karşı, bir diğerinin var olma hakkı gibi en temel hakkı tanımayı reddedenlere karşı mücadelede kararlılık gerektirdiğini ifade etti.

Cheney, roket saldırılarının ve terörün sadece masum sivilleri öldürmekle kalmayıp, aynı zamanda Filistin halkının haklı umut ve emellerini de yok ettiğini belirtti.

ABD Başkanı George Bush'un Filistin ziyareti sırasında sarf ettiği sözleri de hatırlatan Cheney, bir Filistin devleti kurulması vaktinin çoktan geçtiğini kaydederek, "İlgili herkes çaba gösterirse, bu iş gerçekleşebilir" dedi.

Cheney, ABD'nin bu hedef için desteğini sürdüreceği sözünü verdi.

Abbas da barışa ve iki devletli çözüme verdiği destekten dolayı ABD yönetimine teşekkür etti.

İsrail'in yerleşimleri genişletme faaliyetlerinin durdurulması ve askeri kontrol noktalarının kaldırılması yolundaki taleplerini yineleyen Abbas, ABD'nin bir süre önce 150 milyon dolarlık bütçe desteği sağlamasından dolayı da teşekkür etti.

Cheney, Irak, Afganistan, Umman ve Suudi Arabistan'ı kapsayan ziyaretlerinin ardından dün akşam İsrail'e gelmişti.

HAMAS'TAN TEPKİ

Bu arada, Cheney'nin İsrail ziyaretini ve burada yaptığı açıklamaları eleştiren Hamas, özellikle Cheney'nin, "Gazze Şeridi'nden yönelen roketlere karşı İsrail'in kendini savunma hakkı bulunduğu" yolundaki sözlerinin "Filistin halkına karşı kışkırtıcı mahiyette olduğunu" savundu.

Hamas sözcülerinden Fevzi Barhum, "bu açıklamaların ABD'nin Filistin halkına karşı işlediği cürümlerde tümüyle İsrail'in tarafında yeraldığını kanıtladığını" söyledi.

Barhum, "bu tür kışkırtıcı mahiyetteki açıklamaların Gazze'deki katliamlara yenilerini eklemek, bunlara meşruiyet sağlamak ve bu tür katliam suçlarının üzerini örtmek anlamına geldiği" görüşünü dile getirdi.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?