banner39

Che'nin Bolivya günlüğü internette

Che Guevara'nın Bolivya'daki gerilla savaşı sırasında yazdığı günlüğü yayınlamaya başladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Che'nin Bolivya günlüğü internette

Che Guevara Çalışma Merkezi ve Cubasi Portalı tarafından oluşturulan “Bolivya, Mücadele Günlüğü” adlı internet sitesi, Ernesto Guevara'nın Bolivya'daki gerilla savaşı sırasında yazdığı günlüğü yayınlamaya başladı.

www.diariochebolivia.cubasi.cu da yer alan günlük, Arjantin asıllı Kübalı Kumandanı ve Bolivya'da hayatını kaybeden gerillaları anmak ve dünya devrimcisi olan Ernesto Che Guevara'nın Latin Amerika'daki anti-emperyalist fikirlerine olan bağlılığı göstermek amacıyla yayınlanıyor.

Yıl sonuna kadar sitede kalacak olan günlük, 7 Kasım 1966'da Che'nin ilk notlarını yazdığı döneme denk gelen tarihten 40 yıl sonra yayınlandı.

Sitede, Che'nin biyografisi ve günlükleri ile gerillayla ilgili belgeler, operasyon bölgesi ile ilgili bilgiler, Che'nin 1966 yılında Bolivya'ya gelmeden önceki yazı ve konuşmaları yer alıyor.

Sitede ayrıca günlüğün farklı basımlarını içeren bir galeri, Che'nin farklı dönemlerinde, özellikle Bolivya'ya gitmeden önce Küba'da çekilen ve “Akıllardaki Che” kitabına da eklenen fotoğraflar da bulunuyor.

İnternet sitesinde, Che ile ilgili Küba filmleri ve şarkılarını içeren antolojik belgelerin yanı sıra Ernesto Che Guevara'nın Küba Devriminde yaptığı konuşmaların radyo yayınlarını da yer veriyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?