banner39

Chirac Başbakan Erdoğan'ı aradı

Chirac, Başbakan Erdoğan'ı telefonla aradı; "Teklifin yasallaşmasını engelleyeceğiz" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Chirac Başbakan Erdoğan'ı aradı

Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak, ''Ermeni soykırımını inkar edenlerin cezalandırılmasına'' ilişkin yasa teklifinin Fransa Ulusal Meclisinde kabul edilmesinden dolayı ''çok üzgün olduğunu'' ifade ettiği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre Chirac, Başbakan Erdoğan'ı telefonla aradı. Bu konunun Fransa'da yaklaşan genel seçimlerle ilgili bir gelişme olduğunu belirttiği kaydedilen Chirac'ın, teklifin yasalaşmaması için elinden geleni yapacağını bildirdiği kaydedildi.

''İLİŞKİLER SİYASETE KURBAN EDİLMEMELİ''

ResimBaşbakan Erdoğan'ın da görüşmede, hükümetteki ve Türk komuoyundaki infaiali Fransa Cumhurbaşkanı'na bir kez daha ileterek, ''İkili ilişkilerimizi asla siyasete kurban etmemeliyiz'' dediği öğrenildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'ın Ermenistan'a yaptığı ziyaret sırasında Ermeni soykırımı iddaları ile ilgili söylediklerinin de Türk kamuoyunda tepkiyle karşılandığını belirten Başbakan Erdoğan'ın, Chriac'ın özellikle Türkiye'nin AB üyeliğiyle asılsız iddialar arasında bağlantı kuran sözlerini eleştirdiği ifade edilerek, ''Bu yaklaşımınızı benimsememiz mümkün değildir'' dediği kaydedildi.
Jaques Chirac'ın Fransız parlamentosundaki gelişmenin Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan müzakareleri açısından hiçbir şeyi etkilemeyeceğini söylediği belirtildi. Erdoğan'ın görüşmede Chirac'a Türkiye'de genel seçimlerin yaklaştığını hatırlatarak, ''İkili ilişkilerimizi asla siyasete kurban etmemeliyiz'' dediği öğrenildi.

Fransa'daki yasa teklifinin Fransa anayasasındaki ifade özgürlüğü ilkelerine de aykırı olduğunu belirten Başbakan Erdoğan'ın, bu girişimin Türk halkına mantıklı ve makul gerekçelerle izahının mümkün olmadığını dile getirdiği ayrıca, ''Bu bizim Ermenistan'la aramızdaki sorun. Tarihçilerin yapması gereken araştırmaların siyaset konusu yapılması bizi ayrıca üzmüştür'' dediği ifade edildi.

''FRANSA, BİNDİĞİ DALI KESİYOR''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Akıl tutulmasına yakalanan Fransa, kendi bindiği dalı kesmektedir. Umarız Fransa, en kısa zamanda bu yasanın iptalini gündeme getirir'' dedi. Erdoğan, partisinin Edirne İl Başkanlığı'nca düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterleriyle görevini yaptığını ve sınavdan alnının akıyla çıktığını vurgulayarak, şimdi söz sırasının AB'de olduğunu söyledi.

Böyle anlamlı bir zamanda AB kurucu üyelerinden Fransa'nın tarihi bir gerçeğin ifade edilmesini yasaklayan bir yasa çıkarmaya girişmesinin, Avrupalı aydınları bile hayrete düşürdüğünü kaydededen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
''Yapılan vahim bir hatadır. Fransa da dahil olmak üzere AB kamuoylarında da bu yasaya karşı bilimsel tutarlılıktan, temel hak ve özgürlüklerden yana sağduyulu büyük bir tepki oluşmuştur. Tarih bu sağduyulu tepkilere kulak tıkayarak yanlışta ısrar edenleri mutlaka yargılayacaktır. Herkes şunu iyi bilmelidir ki iftiralar kanunla güvence altına alınamaz. Müfterileri de tarih affetmez. Bu hem bilime, hem tarihe, hem özgürlüklere vurulmuş bir darbedir. Ben bunu 'akıl tutulması' diye ifade ettim. Akıl tutulmasına yakalanan Fransa, kendi bindiği dalı kesmektedir. Umarız Fransa en kısa zamanda bu yasanın iptalini gündeme getirir ve vahim yanlıştan döner. Aksi halde kaybeden Türkiye değil Fransa olur.''

Erdoğan, bundan en çok Avrupa değerlerinin zarar göreceğini ve batının bundan dolayı ''çok yüzlü'' olarak değerlendirilip yargılanacağını ifade ederek, ''Yüzyıllardır beraber yaşadığımız Ermeni vatandaşlarımızda, özellikle ülkemizde, kamuoyumuzda da infial var. Ermeni vatandaşlarımız da rahatsız'' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?