banner39

Chirac hakkında yeni bir soruşturma açıldı

Fransa'nın eski cumhurbaşkanlarından Jacques Chirac hakkında, "yolsuzluk yaptığı suçlamasıyla" yeni bir soruşturma başlatıldı.

Arşiv 18.12.2009, 15:31 18.12.2009, 15:31
Chirac hakkında yeni bir soruşturma açıldı


Fransa'nın eski cumhurbaşkanlarından Jacques Chirac hakkında, belediye başkanı olduğu dönemde "yolsuzluk yaptığı suçlamasıyla" yeni bir soruşturma başlatıldı.

Eski cumhurbaşkanının basın servisinden yapılan açıklamada, yeni soruşturma haberi doğrulandı ve "Chirac'ın en kısa zamanda hukuki sürecin tamamlanması ve suçsuzluğun ortaya çıkmasını arzu ettiği" bildirildi.

Açıklamada, Nanterre savcısının bugün 20 dakikayla süreyle açılan soruşturmayla ilgili olarak Chirac ile görüştüğü belirtildi.

Görüşmede, eski cumhurbaşkanının, belediye başkanlığı yaptığı dönemde, belediye tarafından, liderliğini yaptığı eski partisinden yedi kişiye ödenen maaş konusunun gündeme geldiği tahmin ediliyor.

Chirac'ın hakkında, 1977 ve 1995 yılları arasında Paris belediye başkanı olduğu dönemde, kendisine siyasi danışmanlık yapan 21 kişiye, çalışmadıkları halde belediye bütçesinden maaş ödenmesini sağladığı gerekçesiyle ekim ayında dava açılmıştı.

Bu suçlamalarla ilgili daha önce de hakkında defalarca dava açılan Chirac, 1995-2007 yılları arasındaki cumhurbaşkanlığı döneminde, anayasaya göre "dokunulmazlık" ilkesi nedeniyle yargılanmaktan kurtulmuştu.

Chirac'ın suçlu bulunması halinde hakkında 10 yıla kadar hapis ve 150 bin avroya kadar para cezası istenebilecek.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?