banner15

Chirac İstenmeyen Adam

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac artık istenmeyen adam. Yapılan bir araştırmaya göre Fransızların üçte biri Chirac'ın istifa etmesini istiyor. Chirac'ın 3. kez cuhurbaşkanı olmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 1.

Chirac İstenmeyen Adam

Perşembe günü çıkacak olan Express dergisi için yapılan BVA anketine katılan her üç Fransızdan biri Chirac'ın cumhurbaşkanlığından istifa ederek genel seçimlere gidilmesini istedi. Ankete katılanların yüzde 33'ü Chirac'ın gitmesini isterken, yüzde 14'ü Chirac'ın içişlerine müdahale etmeden uluslararası politikalarla uğraşması gerektiğini savundu.  Yüzde 45'i ise hükümetin yanında içişleri politikalarına tam olarak katılması görüşünü dile getirdi. Ankete katılanların yüzde 8'i ise görüş belirtmedi. Anket sonuçları Chirac ile ilgili olumuz görüşlerin çoğunlukta olduğunu gösteriyor. BVA anketine katılan Fransızların yüzde 55'i Chirac hakkında ''daha çok kötü'' veya ''çok kötü'' derken, yüzde 36'sı ''daha çok iyi'' veya ''çok iyi'' görüşünü dile getirdi. Olumsuz görüşlerin Kasım ayına kıyasla 1 puan artış gösterdiği gözlenirken, olumlu görüşler 3 puan geriledi.

Çoğunluk soldan bir aday istiyor

Bununla birlikte aynı ankete katılanların yüzde 41'i 2007'de yapılacak seçimlerde cumhurbaşkanlığına soldan bir adayın seçilmesini istedi. Sağdan bir adayın olmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 32 olarak belirtildi. Kasım ayında yapılan ankete göre soldan aday isteyenlerin oranında 3 puan, sağda da 1 puan artış yaşandı. Geçen hafta Fransa'da düzenlenen bir kamuoyu araştırmasına göre, Fransızların sadece yüzde 1'i, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın, 2007 yılındaki seçimleri kazanarak 3. kez cumhurbaşkanı olmasını istiyor. IFOP kamuoyu merkezi tarafından düzenlenen anket, Chirac'ın kendi kurduğu Halk Hareketi Birliği seçmenlerinin bile sadece yüzde 2'sinin gelecek seçim için desteğini alabileceğini ortaya koydu.

Chirac'ın ağırlığı kalmadı

Kasım ayı sonunda yapılan CSA anketinde Fransızların yüzde 72'si Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın artık ağırlığının olmadığını düşündüğünü kaydetti. Cumhurbaşkanı Chirac'ın 17. yaşgününde yayınlanan ankete göre Fransızların büyük çoğunluğu Chirac'ın Fransa ve uluslararası alanda olaylar üzerinde fazla ağırlığının olmadığı görüşünde. Bu ankete göre Fansızların sadece yüzde 25'si Chirac'ın 'güçlü' bir etkisi olduğunu düşünüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48