banner15

Chirac: Türkiye soykırımı kabul etmeli

Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da 'Ermeni soykırım anıtı'nı ziyaret etti.

Chirac: Türkiye soykırımı kabul etmeli
Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da ‘Ermeni soykırım anıtı’nı ziyaret etti. Chirac, Türkiye’nin AB’ye girebilmesi için Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmesi gerektiğini iddia etti. ‘Ermeni soykırım anıtı’na çelenk koyan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, daha sonra soykırım müzesini gezdi. Fransa Cumhurbaşkanı’na, bu ziyaretinde bazı bakanlar ve işadamları da eşlik ediyor. Chirac, bugün Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile biraraya gelecek. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Ermenistan işgali altında bulunan Yukarı Karabağ sorunu da ele alınacak.

‘AB’YE GİRİŞ SOYKIRIMIN TANINMASINA BAĞLI’

Fransa CumhurbaşkanıChirac, Erivan’da düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin, “Türkiye AB’ye üye olmak için Ermeni soykırımını tanımak zorunda mı?” şeklindeki sorusuna, “Dürüstçe söylemem gerekirse, evet tanımalı” yanıtını verdi. Chirac, “Yanlışlarını ve dramlarını kabul eden her ülke büyür. Almanya’nın Yahudi soykırımını tanıyarak itibarını yitirdiği söylenebilir mi? Almanya büyümüştür” dedi.

Chirac, Fransa’nın Ermeni soykırımı iddialarını tanıdığını bir kez daha hatırlatmak istediğini belirterek, Fransa’nın bu sözde soykırımı yasayla resmen kabul ettiğini de kaydetti. Chirac, “Bu yasa, her türlü ayrımcılık, nefret ve ırkla ilgili şiddet kışkırtmasını kınamaktadır” şeklinde konuştu. 29 ocak 2001 tarihinden bu yana Ermeni soykırımı iddialarını yasal olarak resmen tanıyan Fransa, 12 Ekim’de Ermeni soykırım iddialarının inkarını suç sayan yasa tasarısını yeniden tartışıp oylamaya hazırlanıyor.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35