banner15

Chirac'tan Lübnan'a gönderme

Jacques Chirac, Lübnan'daki muhalefete gönderme yaparak, uluslararası toplum, mali yardımda bulunmaktan vazgeçebilir dedi.

Chirac'tan Lübnan'a gönderme

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Lübnan'da düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerin, uluslararası toplumu, perşembe günü yapılması planlanan bağışçılar konferansında Beyrut'a mali yardımda bulunmaktan caydırabileceğini söyledi.

Chirac, France 24 ve Lübnan televizyonuna yaptığı açıklamada, Lübnan'ın mali durumunun ''çok ağır ve ciddi'' olduğunu, ''Lübnan hükümetinin hemen hemen hiç parasının kalmadığını'' söyledi. ''Lübnan hükümetinin acil olarak maddi desteğe ve yardıma ihtiyacı'' olduğunu belirten Chirac, ''yardım konferansının toplanacağı sırada sosyal zorluklar yaratanların tavırlarının, Lübnan hükümetine yardım etmek isteyenlere cesaret vermeyeceğini'' ifade etti.

Paris'te perşembe günü düzenlenmesi planlanan konferansta ABD'nin, desteklediği Lübnan'daki Fuad Sinyora başkanlığındaki hükümete milyarlarca dolar maddi yardım taahhüdünde bulunulması bekleniyor. Lübnan'daki muhalefetin genel grev çağrısının ardından bugün düzenlenen protesto gösterilerinde çıkan olaylarda, 3 kişi ölmüş, 133 kişi yaralanmıştı.

-ABD'DEN KINAMA-

ABD de Lübnan'da Hizbullah öncülüğündeki muhalefet yandaşlarının düzenlediği hükümet karşıtı protesto gösterilerindeki şiddet olaylarından kaygı duyduğunu ve bunları kınadığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, taraflara itidalli olmaları ve anlaşmazlıklarını barışçı yollarla çözmeleri çağrısında bulundu. Açıklamada, ''Suriye ile ittifak içindeki Lübnan'daki grupların, siyasi amaçlarına zorla ulaşmak için şiddet ve tehditler kullanmaya çalışmasından'' derin kaygı duyulduğu ifadesi kullanıldı.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48