CHP açılımı Anayasa Mahkemesi'ne götürdü

CHP, "Demokratik Açılım" sürecinin ilk yasal düzenlemesini Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.

CHP açılımı Anayasa Mahkemesi'ne götürdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

CHP, AK Parti'nin "Demokratik Açılım" sürecinin ilk yasal düzenlemesi olan Kamu Güvenliği Müsteşarlığı kurulmasına ilişkin yasasının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine dava açtı.

CHP'li bir grup milletvekili tarafından Anayasa Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, İçişleri Bakanlığına bağlı bir müsteşarlık kurulmasının hukuken olanaksız olduğu ve Bakanlık bünyesindeki müsteşarlıklar arasında muhtemel bir yetki çatışması yaşanabileceği ifade edildi. 

Dilekçede, Kanunun, 1'inci maddesinde yer alan, "terörle mücadeleye ilişkin politika ve stratejileri geliştirmek ve bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak üzere İçişleri Bakanlığına bağlı" tümcesinin "hukuk devleti" ilkesine aykırı olduğunun altı çizildi. 

Anayasanın 113 üncü maddesi birinci fıkrasının "Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri, yetkileri ve teşkilatı kanunla düzenlenir" şeklinde olduğunun anımsatıldığı dilekçede, "Dolayısıyla Bakanlık teşkilatına ilişkin 3046 sayılı çerçeve kanun hükümlerine uyum Anayasal zorunluluktur. 3046 sayılı kanunun 3'üncü maddesine göre; 'Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, mevcut bakanlıkların bölünmesi veya birleştirilmesi, bakanlıkların görevleri, yetkileri ve teşkilatı bu Kanun esaslarına göre düzenlenir. Bu nedenle, söz konusu yasa, Anayasanın 2'nci, 6'ncı, 7'nci, 8'inci, 13'üncü, 95'inci, 113'üncü ve 123 üncü maddelerine aykırıdır" denildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 17:25
banner53
YORUM EKLE

banner39