banner39

CHP, Ak Parti'ye destek vermiyoruz dedi

Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ün CHP'yi ziyareti istenilen şekilde geçmedi.

Arşiv 24.04.2007, 17:45 24.04.2007, 21:49
CHP, Ak Parti'ye destek vermiyoruz dedi

Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ün CHP ziyareti sona erdi.

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Gül, CHP'den destek beklediklerini belirterek, "Biz isteğimizi ilettik. Artık karar onların" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile CHP Genel Merkezine gelen Gül'ün Baykal ile görüşmesi basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Görüşmenin ardından CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bir açıklama yapmazken, açıklama yapma görevi başkan vekillerine düştü.

CHP'li Mustafa Özyürek: "Genel Başkanımız görüşmede aday belirleme sürecinin demokratik bir şekilde yönetilmediğini, toplumla ve bizle herhangi bir uzlaşma arayışına girilmediğini belirtti."

Özyürek açıklamaları CHP'nin tavrını açık bir dille ifade etti. Buna göre, CHP AK Parti Hükümeti'ne kendileri ile uzlaşmaya yanaşmadıkları için destek vermeme kararı aldı.

CHP TBMM'deki oturumlara katılmayacak ve AK Parti'nin olası adımlarına karşı da 367 milletvekilinin Meclis'te bulunmaması halinde de Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini belirtti.

Özyürek'in ardından CHP'li Onur Öymen'in de ifadeleri, Baykal - Gül görüşmesinin ne kadar gergin geçtiğini gözler önüne serdi.

CHP, uzlaşmaya yanaşmayan AKP'ye karşı tavrını sonuna kadar koruyacağını, Özyürek'in şu sözleriyle belli etti:

"Eğer bizimle uzlaşmaya çalışsalardı, AKP'den bir milletvekiline de destek verebilirdik. Ancak bizimle uzlaşmaya yanaşmadılar..."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?