banner39

CHP boykotun sebebini açıkladı

Laik Cumhuriyet'in tehlike altında olduğunu savunan Baykal, ''Bu sürecin sorumluluğunu almamak için" Meclise gitmediklerini söyledi.

Arşiv 20.08.2007, 17:27 20.08.2007, 17:29
CHP boykotun sebebini  açıkladı


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İslam ülkeleri içinde tek örnek olan Türkiye'de, laik Cumhuriyet'in tehlike altında olduğunu savunarak, ''Bu sürecin sorumluluğunu almamak için cumhurbaşkanı seçimlerinde Genel Kurula girmeyeceğiz'' dedi.

Baykal, partisinin basına kapalı yapılan TBMM grubunda, cumhurbaşkanı seçim sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Alınan bilgiye göre, Baykal, cumhurbaşkanı adayı, AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül'ün, Türkiye'yi toparlayacak bir cumhurbaşkanı olamayacağını savundu.

Yapılacak cumhurbaşkanı seçimini saygıyla karşılayacaklarını ifade eden Baykal, cumhurbaşkanının olumsuz bir potansiyel yaratmasını engellemeye çalıştıklarını belirtti.

Gül'e eleştiriler yönelten Baykal, Gül'ün siyasi geçmişinde, çok sakıncalı iddiaların altında imzası bulunduğunu öne sürdü.

LABORATUVARDA BİR DEV YARATILDI

Abdullah Gül'ün, ''Cumhuriyet'in ilkelerinin halka zorla dayatıldığı'' yönünde bir açıklaması bulunduğunu iddia eden Deniz Baykal, açıklamanın, Gül'ün bu ilkelerle kavgasını gösterdiğini savundu. Baykal, konuşmasında, Gül'ün geçmişteki açıklamalarından da örnekler verdi.

CHP lideri Baykal, ılımlı İslam sürecinin devam ettiğini, cumhurbaşkanı seçiminden sonra bu değişimin hızlanacağını, Cumhuriyet'e yönelik tehdidi gördüklerini ileri sürdü.

Laboratuvarda bir dev yaratıldığını, Başbakan'ın bu süreci engelleyemediğini öne süren Baykal, Başbakan'ı, daha önce bu konuda çok uyardıklarını belirtti.

Baykal, İslam ülkeleri içinde tek örnek olan Türkiye'de, laik Cumhuriyet'in tehlike altında olduğunu savunarak, bu sürecin sorumluluğunu almamak için cumhurbaşkanı seçimlerinde Genel Kurula girmeyeceklerini söyledi.

Laubali bir dayanışma içinde olmayacaklarını, temel kaygılarının demokrasinin korunması olduğunu ifade eden CHP Genel Başkanı Baykal, Anayasa'ya, hukuka ve egemenliğin millete ait olduğuna inanan bir parti olduklarını söyledi.

CHP'ye ''İhtilal çağrısı yapıyor'' şeklinde suçlamalarda bulunulduğunu belirten Baykal, CHP'ye haksızlık yapıldığını, cumhuriyeti, demokrasiyi kökleştirmek için laikliğe sahip çıktıklarını bildirdi.


AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?