banner39

CHP, bu kez Said-i Nursi'ye kafayı taktı

CHP, Bolu'da Said-İ Nursi Konferansın'na katılan bürokratlar hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

Arşiv 24.03.2008, 19:00 24.03.2008, 19:00
CHP, bu kez Said-i Nursi'ye kafayı taktı

CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e, "Bolu'da Risale-i Nur Enstitüsü'nce gerçekleştirilen ve Said-i Nursi propagandasının yapıldığı konferansa Milli Eğitim Müdürlüğü bürokratlarından, okul yöneticilerinden ve öğretmenlerinden kimler katılmıştır? Bu katılımlar talimatınız veya bilginiz dahilinde midir?" diye sordu.

CHP'li Atay, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Risale-i Nur Enstitüsü'nce Bolu'da "Meşrutiyetin 100. yılında Türkiye'nin Demokrasi Serüveni" başlıklı bir konferans gerçekleştirildiğini belirtti. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün söz konusu konferansın kendi salonunda yapılmasını iptal etmesi üzerine, konferansın Bolu Belediyesi'ne ait nikah salonunda yapıldığını kaydeden Atay, Bakan Çelik'e, "Bolu'da Risale-i Nur Enstitüsü'nce gerçekleştirilen ve Said-i Nursi propagandasının yapıldığı konferansa Milli Eğitim Müdürlüğü bürokratlarından, okul yöneticilerinden ve öğretmenlerinden kimler katılmıştır? Bu katılımlar talimatınız veya bilginiz dahilinde midir?" diye sordu.

Said-i Nursi'nin, Atatürk tarafından İkinci Meclis'e alınmadığı ve Kuvayi Milliye düşmanı olduğunun bilindiğini ifade eden Atay önergesinde şu sorulara yer verdi:

"Nursi tarikatının bugünkü lideri Fethullah Gülen'in, 18 Haziran 1999'da bir televizyon kanalında yayınlanan ve yandaşlarına devleti ele geçirmeleri öğüdünde bulunduğu iki konuşma kaseti kamuoyunca bilinmekte iken, Gülen'in güdümünde bulunan ve enstitü adı altında laik cumhuriyeti yıkıcı faaliyetleriyle gündeme gelen tarikatın konferansına, çağdaş bilimin ışığında eğitim vermesi gereken bakanlığınız bürokratlarının, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerinin katılmasını doğru buluyor musunuz? Eğer bulmuyorsanız bu konuda bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

-Bakanlığınızın Bolu'daki en üst düzey temsilcisi İl Milli eğitim Müdürünün bir tarikat temsilcisinin önünde eğilmesini ve konferansta haremlik selamlık uygulamasının gerçekleştirilmesini laik Türkiye Cumhuriyeti'nde nasıl değerlendiriyorsunuz?"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?