banner39

CHP 'dinleme' iddiasını Meclis'e taşıyor

önder Sav'ın konuşmasının Vakit gazetesinde bire bir yayımlanması üzerin CHP konuyu Meclise taşıyor.

Arşiv 28.05.2008, 12:59 28.05.2008, 12:59
CHP 'dinleme' iddiasını Meclis'e taşıyor

CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın, geçtiğimiz günlerde eski Bolu Valisi Serindağ'la makam odasında yaptığı konuşmaların, odada başka kimse olmamasına rağmen, 3 gün sonra Vakit gazetesinde yayınlanınca, "CHP dinleniyor" şüphesi oluşmuş; Genel Başkan Deniz Baykal'ın odası dahil CHP'deki tüm odalar aranmış, ancak dinleme cihazı bulunamamıştı.

Baykal konuyu, dün partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada, şu sözlerle gündeme getirdi: "Hukuk gerekirse siyaseti yargılar. Dünyada örnekleri var. Clinton yargılandı. Daha önce Nikson yargılandı. Neden? Watergate Skandalı'ndan. Skandalı hatırlatayım isterseniz. Nikson rakip partiyi dinletmişti. Bu yüzden de yargılanmıştı."

CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Kemal Kılıçdaroğlu ve Hakkı Suha Okay da, grup yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, TBMM'de konuyla ilgili basın toplantısı düzenlediler.

Anadol, Önder Sav'ın makamında yaptığı özel görüşmenin, "Sanki meclis tutanağı gibi noktasına, virgülüne kadar aynen yayınlandığını" ifade ederek, Anayasa ve İçtüzüğün CHP'ye verdiği olanakları kullanarak, olayı, "Ya gensoru ya da meclis soruşturması biçimde en kısa zamanda meclis gündemine getireceklerini" söyledi.

Okay da cumhuriyet savcılarının olaya derhal el koyması gerektiğini belirterek, "Buradan, CHP Grup Başkanvekili olarak suç duyurusunda bulunuyorum" dedi. Okay, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın da istifasını istedi.


Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?