banner39

CHP 'Ergenekon'u Meclis'e getiriyor

CHP Ergenekon operasyonundan duyduğu rahatsızlığı TBMM Genel Kurulu'na getirmeye hazırlanıyor.

Arşiv 24.03.2008, 07:43 24.03.2008, 07:43
CHP 'Ergenekon'u Meclis'e getiriyor

Genel Başkan Yardımcısı Öymen, partisinin Bursa İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Ergenekon soruşturması" kapsamında gazeteci İlhan Selçuk, Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in gözaltına alınma şekli ve tarzını doğru bulmadığını, hukuk devleti anlayışına sığdıramadığını söyledi.

Yargısına güvenmeyen bir ülkede demokrasinin sağlıklı işlemesinin mümkün olmayacağını, bu nedenle yargının doğru karar vereceğine inandıklarını ifade eden Öymen, gazetelerin savcının talimat verdiğini kabul ettiğini ancak şekli konusunda böyle bir şey söylemediğini yazdığını belirtti.

Öymen, bu talimatı kimin verdiğini Meclis'te soracaklarını ve hükümetin yanıt vermesini bekleyeceklerini kaydederek, "Bu talimatı kim verdi? Kolluk kuvvetleri o saatte kendi kendilerine mi gitti? Bu insanların saat 04.30'da gözaltına alınmalarının sorumluluğu kime aittir?" diye sordu.

"Madem yargı karar vermedi, o zaman kim verdi?" diye sorularını sürdüren Öymen, bu durumda bu emirin idare tarafından verildiğini iddia etti.

Çağdaş ülkelerde bunun bir örneğinin olmadığını dile getiren Onur Öymen, "Suçüstü bir katile yapılan işlem gibi gece insanları o saatte yataklarından kaldırıp sorgulamaya götürmek çağdaş ülkelerde örneği görülmemiş bir durumdur. Bir yargı organının talimatıyla yapılmamışsa bunu kınıyoruz ve bunu yapanlardan Meclis'te hesap soracağımızı söylüyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin, başıboş, insanların her istediklerini yapacakları bir ülke olmadığını ifade eden Öymen, "Türkiye bir hukuk devletidir ve hukuk devletinde işlemler hukuk kurallarına uygun olarak cereyan eder. Ayrıca, yargılama süreci sona ermeden içeriği hakkında görüş ifade etmek istemiyoruz. Yargıya güveniyoruz ve sonuçlarını hep beraber bekleyeceğiz" diye konuştu.

Türkiye'de bazı kesime mensup aydınlar hakkında dava açıldığında, hiçbir tutuklama olmamasına rağmen bazı yabancı çevrelerin olağanüstü tepki gösterdiğini dile getiren Öymen, "Başka insanlar gözaltına alındığında, dava açıldığında onlar hakkında hiçbir tepki gelmiyor. Bu, son derece dikkat çekicidir, düşündürücüdür" dedi.

Öymen, AK Parti'nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianamenin başka siyasi amaçlarla hazırlandığı yönündeki iddiaları kınadıklarını, hangi davada olursa olsun yargı organlarına saygı gösterdiklerini ifade etti.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?