banner27

CHP, halkı küçümseyen despot bir parti

Ünlü işadamı İshak Alaton, yabancı bir medya kuruluşuna, CHP hakkında çok ilginç tespitlerde bulundu.

CHP, halkı küçümseyen despot bir parti

İshak Alaton, anamuhalefet partisi CHP'ye ağır eleştirilerde bulundu. CHP'nin halkı küçümsediğini belirten Alaton, "Herkes CHP'yi sosyal demokrasinin devamı olarak gördü. Halbuki CHP sosyal demokrat bir parti değildir; katı, despotik, otoriter -tek partinin bıraktığı bir miras olarak- toplumu küçümseyen, topluma uzaktan bakan, toplumu dışlayan zihniyete sahip bir partidir." dedi. Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın dünyadaki Müslüman toplumlarla diyaloğu geliştirmek amacıyla destek verdiği "Qantara" isimli haber sitesine konuşan işadamı Alaton, çarpıcı açıklamalar yaptı. Türkiye'deki bürokrasiyi eleştiren Alaton, "Cumhuriyet tarihi boyunca garip bir şekilde rejimin, bürokrasinin içinde devamlı canlı tutulan bir 'ötekiler' tutumu ola- gelmiştir... Yani olmayan bir düşmanlığı, olmayan bir ayrımcılığı 'rejim' canlı tutmaya çalışmıştır." ifadelerini kullandı.

Alaton, AK Parti'nin gizli ajandası olup olmadığı yönündeki soruyu cevaplandırırken bu parti aleyhinde "bazı odakların" dile getirdiği ithamların "paranoyak ve hastalıklı yaklaşımlar olduğunu" söyledi. Alaton şöyle devam etti: "Bu onlara yamanmak istenen bir itham. Fakat şimdiye kadar bunu gösteren bir hareketlerini görmedim. Ama bu şüphenin canlı tutulması için bazı odakların devamlı faaliyette olduklarının idrakindeyim. Yani AK Parti'den nefret edenler olduğunu biliyorum ve bunun, biraz paranoyak ve biraz hastalıklı bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir toplumun barış içinde yaşamak istiyorsa, farklı fikirlerin bir arada yaşayabilmesi için de gayret sarf etmesi gerekir." Alaton, AK Parti'nin diğer partilere göre azınlıklara daha toleranslı davrandığını savundu. Yahudi olmasının problem olmadığını dile getirirken Türkiye'nin ve Türk toplumunun saygın bir üyesi olarak muamele gördüğünü vurguladı. Bunun mutluluğunu yaşadığının altını çizdi.

İshak Alaton, CHP'yi ise şöyle değerlendirdi: "Herkes CHP'yi sosyal demokrasinin devamı olarak gördü. Halbuki CHP, sosyal demokrat bir parti değildir. Katı, despotik, otoriter -tek partinin bıraktığı bir miras olarak- toplumu küçümseyen, topluma uzaktan bakan, toplumu dışlayan bir zihniyete sahip bir parti olduğu için başarısız oldu. AK Parti'nin birinci parti olarak devam etmesinin bir sebebi de sosyal demokrasiyi anlatamamış olmamızdır; çünkü hiç kimse sosyal demokrasiye sahip çıkmadı. CHP hiçbir zaman sahip çıkmadı, CHP hiçbir zaman sosyal demokrat olamadı, böyle bir iddiası da olmadı."


Kaynak: Zaman
Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2008, 08:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
esma babaoğlu
esma babaoğlu - 10 yıl Önce

akıllı adam doğru tespit yapmış. kısa ve öz. olarak tüm gerçeği dile getirmiş. kendisini tebrik ediyorum.

SIRADAKİ HABER

banner26

banner25