banner39

CHP: Her türlü çözüme karşıyız

AK Parti'ye açılan kapatma davasıyla ilgili olarak her türlü çözüme karşı olan CHP, değişikliği Anayasa Mahkemesine götürecek.

Arşiv 20.03.2008, 16:29 20.03.2008, 16:29
CHP: Her türlü çözüme karşıyız


CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, AK Parti'ye açılan kapatma davasında sonra gündeme getirilen Anayasa değişiklikleriyle ilgili olarak, "Bu davayı etkisizleştirecek her türlü çözüme karşıyız" dedi. Özyürek, Anayasa değişikliğinin yapılması durumunda bunu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini bildirdi.

TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplayan Mustafa Özyürek, siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştırmaya yönelik Anayasa değişikliği girişimine karşı olduklarını söyledi. AK Parti hakkında açılan kapatma davasını etkisizleştirecek her türlü çözüme karşı olduklarını ifaden Özyürek, "Meclis'te çoğunluğum var, davanın işlemesini engelleyeceğim" demenin, hukukun temel ilkeleriyle bağdaşmayacağını kaydetti. İktidar partisi hakkında açılan kapatma davasını etkilemek için Anayasa değişikliği yapılmasının çoğunluk diktatöryasına neden olacağını savunan Özyürek, bu nedenle değişikliğe kesinlikle karşı olduklarını bildirdi.

Hakkında kapatma davası açılan AK Parti'nin, davayı etkileyecek Anayasa değişikliğini gündeme getirdiğini vurgulayan Özyürek, gündeme getirilen paketlerin hepsinin, iktidarın yargıya güvenmediğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Mustafa Özyürek, şöyle konuştu: "İktidar sözcülerinin ifade ettiği gibi bu iddianame dayanaksız, çürük bir iddianameyse hazırlarlar savunmalarını, giderler Anayasa Mahkemesi'nden de sonucu alırlar. Bu paketlerin hiçbirinin geçerliliği yoktur. Eğer bu paketler işlerse, görüşülmekte olan bir dava düşürülürse Türkiye'de artık kuvvetler ayrılığından, hukukun üstünlüğü ilkesinden bahsedilemez. CHP olarak bu tip yanlış girişimlere dönük her türlü mücadelemizi demokratik çerçevede veririz. Konuyu sonunda Anayasa Mahkemesi'ne de götürürüz."

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?