CHP içinde Baykal sonrasının planları çiziliyor/ KULİS

Delegelerin ezici çoğunluğunu bizzat seçen Önder Sav ve arkadaşları, CHP'de Baykal sonrasının hazırlığına başladı.

CHP içinde Baykal sonrasının planları çiziliyor/ KULİS

 

Okan Haksever/ Dünya Bülteni- Ankara

Genel Başkan Deniz Baykal’ın istifasının ardından CHP’de savaş erken başladı. Şimdilik, altan alta yaşanan “Baykal geri gelmesin” kavgası giderek büyüyor.
 
CHP’de Baykal yanlıları ile yaşanan kaset skandalının ardından “birlik beraberlik görüntüsü” vermek adına ses çıkarmayan muhalifler arasında ipler geriliyor.

KILIÇDAROĞLU “İSTEMEM YAN CEBİME KOY”

Baykal alternatifi olarak öne çıkan isimlerin başında Kemal Kılıçdaroğlu geliyor. Ancak Kılıçdaroğlu’nun Kürt ve Alevi olması, Batıdaki delegeler nezdinde sorun olacağı ayrıca devletin de bunu kabullenmeyeceği kaydediliyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan adaylığı için istekli olduğu ancak, içinde bulunan durum sebebiyle kendisini aday olarak lanse etmek yerine parti yönetiminin ve delegelerin kendisini adaylığa zorlamasını bekliyor.

KOÇ EMANETÇİLİĞE HAZIR

Geçen kongrede Baykal’a karşı adaylık yarışına giren Haluk Koç’un da Baykal adına “emanetçi genel başkan” olmak için kulis yaptığı kaydediliyor. Ancak, şu anda delege hakimiyeti sebebiyle ipleri elinde tutan Genel Sekreter Önder Sav’ın Koç’u yedekte tuttuğu ifade ediliyor. Koç’un en büyük avantajının Baykal ve Sav gibi Çerkes olması gösteriliyor.

POLİTBÜRONUN İKİ AŞAMALI HEDEFİ

CHP’de Deniz Baykal’dan daha eski olan Genel Sekreter Önder Sav’ın başını çektiği “CHP Politbürosu”nun ilk hedefi, Deniz Baykal’ı 22 Mayıs’taki kongrede geri getirmek. 1200 delegenin 1100’ünün Önder Sav’ın cebinde olduğu kaydedilirken, CHP içinde Baykal karşıtı seslerin yükselmesi halinde CHP yönetimi, B Planı olarak, “emanetçi genel başkan” formülünü devreye sokacak. İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin adının geçmesine rağmen her iki ismin de Baykalcı olmadığı ve Baykal tarafından tasvip edilmediği ifade ediliyor.

CHP Politbürosu’nun bu girişimlerine karşı, Baykal karşıtı muhaliflerin de kendi aralarında toplantılar yapmaya başladığı biliniyor. “Baykal’ın dönmesi bu saatten sonra hem CHP’ye hem de Baykal’a zarar verir” tezini, şimdilik içerde işleyen muhaliflerin, kongreye birkaç gün kala seslerini yükselteceği kulislerde dile getiriliyor.

ÖNDER SAV SİNYALİ VERDİ

CHP Genel Sekreteri Önder Sav bu sabah yaptığı kısa açıklamada, Baykal'ın istifasını değerlendirirken, "kimse avucunu ovuşturmasın" demişti. Kulislerde, Önder Sav'ın bu açıklamasının, direkt olarak muhalifleri kastettiği ve yetkinin kendi elinde olduğunu ihsas ettiği belirtiliyor.  

İLGİLİ HABER: Önder Sav: Kimse avucunu ovuşturmasın

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 17:47
banner53
YORUM EKLE

banner39