banner39

CHP Konak adayının adaylığı düştü

Seçim Kurulu, İzmir'de CHP'li Kemal Karataş'ın adaylığı iptal edildi.

Arşiv 22.02.2009, 08:47 22.02.2009, 11:44
CHP Konak adayının adaylığı düştü


İzmir'de CHP Konak Belediye Başkan adayı Kemal Karataş'ın adaylığı İlçe Seçim Kurulu tarafından iptal edildi.

Konak İlçe Seçim Kurulu, yerel seçimler için bugün siyasi partilerce ve bağımsız olarak aday gösterilenlerin durumunu ele almak üzere toplandı. CHP'nin belediye başkan adayı Kemal Karataş'ın adaylığına yönelik eski CHP Başkan Vekili Zikri Dursun'un "Karataş'ın adaylık öncesi il başkanlığı görevinden yasal süre içerisinde çekilmediği" yönünde yaptığı itirazı değerlendiren kurul, gerekçeyi sabit bularak Karataş'ın adaylığının düşürülmesine hükmetti.

Kararda, Kemal Karataş'ın 1 Aralık 2008 tarihinde parti İl Başkanlığından istifa etmesi gerekirken, istifa etmeyerek İl Başkanı olarak, parti ilçe başkanlıklarına 2 Aralık 2008 tarihinde iki yazı gönderdiği ve 2008 yılı aralık ayında İş Bankası Yenigün şubesine de parti il başkanı olarak il saymanıyla müştereken imzaladığı parti hesabından para ödenmesine ilişkin yazılar bulunduğu belirtildi.

Kararda, "Bu suretle İl Başkanlığı görevini fiilen yürüttüğü ve istifa etmemiş sayılması gerektiğinden Konak Belediye Başkan adaylığının iptalini talep etmişler ve iddiaları ile ilgili kayıt ve belgeleri de dosyaya ibraz etmişlerdir" denildi.

1 Aralık 2008 günü saat 17.00'ye kadar adayların parti görevlerinden istifa etmeleri gerektiği hatırlatılan kararda, "Konak Belediye Başkan adayı olan Kemal Karataş'ın bu tarihten sonra CHP İl Başkanı olarak 2 Aralık 2008 tarihinde iki ayrı yazı ile CHP İlçe Başkanlıklarına yazı gönderdiği, ayrıca İş Bankası Yenigün şubesindeki İzmir CHP İl Başkanlığına ait hesaptan para çekilmesi için il saymanı ile birlikte CHP İzmir İl Başkanı olarak 5 Aralık 2008, 26 Aralık 2008 ve 31 Aralık 2008 tarihlerinde üç ayrı yazı yazarak İl Başkanı olarak parti adına bankadan para çekmek suretiyle de faaliyetlerini devam ettirdiği ve bu suretle istifasının gerektiği son tarih olan 1 Aralık 2008 tarihinden sonra da İl Başkanlığı faaliyetlerini devam ettirdiği anlaşıldığından, Konak Belediye Başkan adalığının iptaline karar verilmesi gerekmiştir" ifadesi yer aldı.

Konak Belediye Başkanlığı adaylığı için belirlenecek yeni adayın en geç 28 Şubat 2009 tarihinde saat 17.00'ye kadar bildirilmesi gerekiyor.

KARATAŞ: İMZA ATMASAYDIM MAĞDURİYET OLACAKTI

Kemal Karataş, alınan karara üzüldüğünü ancak sürecin devam ettiğini belirterek, iki gün içinde İl Seçim kuruluna itiraz hakkını kullanacağını söyledi. Adaylığına yapılan itirazların, parti içindeki bazı tartışma ve anlaşmazlıklardan kaynaklandığını ifade eden Karataş, "Bazı arkadaşlarımız maalesef bu tür yöntemlere başvurabiliyorlar, maalesef bunlar olabiliyor, yasal hakkımı kullanacağım" dedi.

Karataş, il başkanı olarak banka hesaplarından para çekme işlemine, çalışanların mağdur olmaması amacıyla imza attığını savunarak, "Yeni bir il başkanı atanmış olsaydı, bu durum yaşanmazdı" diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?