banner15

CHP- Lagendijk polemiğinde söz Lagendijk'te

Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ile CHP arasındaki polemik sertleşti.

CHP- Lagendijk polemiğinde söz Lagendijk'te

İzmir'de verdiği konferansta, "Avrupalı sosyal demokratlar tam bir felaket olan CHP'den utanç duyuyor." diyen Lagendijk'e dün anamuhalefetten ağır bir cevap geldi. Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, "Saldırmaya devam ederse cevabımız çok kötü olur. Haddini bildiririz." ifadesini kullandı. Ardından da, 'müstemleke valisi, yabancı oyuncu, kendini beğenmiş' gibi tabirleri peş peşe sıraladı. Lagendijk ise CHP'nin tehdit savuracağına Türkiye'nin sorunları için siyaset üretmesi gerektiğini söyledi. CHP'nin Avrupa Birliği konusunda dürüst olma vaktinin geldiğini vurgulayan Lagendijk, şöyle devam etti: "AB'yi desteklediklerini söylüyorlar; ama reformlara engel oluyorlar. Dürüst olmalılar. Brüksel'den bakıldığında Türkiye'de tek bir reform partisi görünüyor. Bu da AK Parti'dir. Avrupa'da CHP'nin ne yaptığını anlayanların sayısı her geçen gün azalıyor."
Polemik, Lagendijk'in İzmir'de verdiği konferansta CHP'yi eleştirmesiyle başladı. Bu sözler, cumartesi günü yapılan Parti Meclisi toplantısı öncesinde CHP lideri Deniz Baykal'a soruldu. Baykal, bu ifadeleri önemsemedi, ancak parti kurmaylarının gereken açıklamayı yapacaklarını belirtti. Beklenen cevap dün Anadol'dan geldi.

Lagendijk'i 'AKP'nin yabancı oyuncusu' olarak niteleyen Anadol, şunları kaydetti: "Lagendijk'i bu şekilde konuşturan Türkiye'deki iktidardan utanç duyuyoruz. CHP, AKP değildir. CHP, onların talimat vermeye alıştığı politikacılar tarafından yönetilmiyor. Eğer Türkiye'de il il dolaşıp, siyasal polemik yapıp CHP'ye bu şekilde saldırmaya kalkarlarsa alacakları cevap kötü olur. Onlara hadlerini bildirmesini biliriz. Kendini beğenmiş, kendisini müstemleke valisi zanneden bu yabancı oyunculardan utanç duyuyoruz." Anadol, CHP'nin AB üyeliği konusundaki tavrının Lagendijk'in dediğinin tam tersi olduğunu ileri sürdü. CHP'nin AB üyeliği projesinin mimarı olduğunu söyledi. Türbanı destekleyen AB temsilcilerinin amacının Türkiye'nin üyeliğini engellemek olduğunu iddia etti.

CHP'li Anadol'a cevap veren Lagendijk ise sözlerinin CHP'yi rahatsız etmesinin normal olduğunu belirtti. Gündeme getirdiği eleştirilerin CHP'ye oy veren birçok Türk ve liberal sol aydın tarafından dile getirildiğini hatırlatan Lagendijk, "Müzakerelerin başladığı andan itibaren Türkiye'de olan her şey bizi ilgilendirir. CHP, AB üyelik sürecini anlamamış görünüyor. Eğer AB'yi istemiyorlarsa dürüst olup bunu açıklamalılar." ifadelerini kullandı. Lagendijk, kendisinin yerinde hangi Avrupalı olursa olsun benzer şekilde hareket edeceğine dikkat çekti. AK Parti'yi de eleştirdiğinin altını çizerken, "Mesela 1 Mayıs'taki tavrı çok kötüydü. Ancak reformlar konusuna geldiğimizde, AK Parti 301'i bir şekilde tadil ederken, sosyal demokrat olduğunu söyleyen CHP buna itiraz etti. Bu çelişkiler izaha muhtaç." dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 14:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35