CHP lideri askeri darbeyle mi cumhurbaşkanı olmuştu?

İsmet İnönü'nün cumhurbaşkanı olmasının önünü açan etkenin ortaya koyulmaya çalışıyor.

CHP lideri askeri darbeyle mi cumhurbaşkanı olmuştu?


Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Cumhurbaşkanı seçimlerinde askeri vesayet daima etkili olmuştur. 27 Nisan muhtırasında askerin bu gelenekten vazgeçmek istemediğinin bir göstergesidir. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay İsmet İnönü’nün askeri darbeyle Cumhurbaşkanı olduğunu söylemesi askerlerin bu seçimlerin önemini o yıllarda bile iyi kavradıklarını gösteriyor.

Yalnız İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı olması için darbe yapanlar muhafazakâr kesimin sahip çıktığı Fevzi Çakmak ve Birinci ordu komutanı Fahrettin‘dan başkası değil. Atatürk’ün ölümüyle Cumhurbaşkanının kim olacağı kulislerde tartışma konusu olmuştur. Celal Bayar’ın Atatürk’ün ölmeden önce aklındaki isim olduğu iddiaları ortaya atılmıştır.

Asım Gündüz anılarında Başbakan Celal Bayar’ın ordunun görüşünü almak için genelkurmaya geldiğini, kendisine parlamentonun göstereceğe adaya saygılı oldukları iletilir fakat bu görüşmeden iki gün sonra Fahrettin Paşa başkanlığında birinci orduda generallerin katıldığı bir toplantı yapılır ve İsmet İnönü üzerine karar alınır. Fahrettin Altay, ordunun bu kararını iletmek üzere Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak’la görüşür. Fevzi Çakmak bu kararın doğru ve yerinde bir karar olduğunu söyleyerek ordunun adayının İsmet İnönü olarak bildirilmesini ister. Parlamentoda seçimler formalite olarak yapılır ve askerin vesayetinde 348 oyla İsmet İnönü cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Atilla İlhan, Nokta dergisinde yer alan bir yazısında “Bab-ı Ali Baskını neyse İnönü’nün cumhurbaşkanı seçilmesi de odur. Ordu ağırlığını koymuş, iktidardan tavsiye edilen İnönü, ordunun darbesiyle Cumhurbaşkanı seçtirilmiştir” demiştir.


 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 13:58
banner53
YORUM EKLE

banner39