banner39

banner35

CHP liderine Brüksel'de 'Sosyalist' ayar!

AP'de Sosyalist Demokratların toplantısına katılan Baykal'a "söylediklerinizle yaptıklarınız farklı" eleştirisi...

Arşiv 14.04.2010, 07:50 14.04.2010, 12:44
CHP liderine Brüksel'de 'Sosyalist' ayar!

Avrupa Parlamentosu'nda Sosyalist Demokratların grup toplantısına katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Deniz Baykal'ı eleştiren Parlamenter Stavros Lambrinidis, "Sayın Baykal burada farklı konuşuyorsunuz, Türkiye'de farklı davranıyorsunuz" dedi.

Brüksel'deki temasları çerçevesinde Avrupa Parlamentosu Sosyalist Demokratların grup toplantısına katılan ve burada parlamenterlere bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa Birliği'nden (AB) Türkiye'ye tamamen yanlış perspektiflerle bakıldığını ifade ederek, "sanki bir tarafta laik, otoriter, AB'ye karşı çıkan, reform istemeyenlerin olduğu, diğer tarafta ise AB taraftarı, reformistlerin olduğu" kanısı oluştuğunu belirtti.

Bunun son derece yanıltıcı bir bakış açısı olduğunu dile getiren Baykal, CHP olarak herkesten daha çok AB taraftarı olduklarını, daha çok demokrasi ve özgürlük istediklerini, herkesten daha çok serbest piyasa ekonomisini savunduklarını ve daha liberal hayat tarzını istediklerini söyledi.

"Bunları isterken laik yaşam tarzımızı feda etmek istemiyoruz" diyen Baykal'a Parlamenter Stavros Lambrinidis'den eleştiri geldi.

Lambrinidis, "Sayın Baykal, demokrasiyi savunma, insan hak ve özgürlüklerini genişletme noktasında ilginç bir konuşma yaptınız ancak sizin de bildiğiniz gibi geçen son birkaç yılda partinizin bu konulara yaptığı katkılara ilişkin ciddi endişelerimiz oluştu. Siz Erdoğan'ın meclise girebilmesi için önce gerekli düzenlemelerin önünü açtınız ancak daha sonra Erdoğan'a ve partisine siyasi yasak getirilmesi için çalışan grubun ön saflarındaydınız ve bu tip anti-demokratik uygulamaları eleştiren Avrupa Komisyonu, Konseyi ve içinde bu grubun da olduğu Parlamento'yu hedef aldınız, suçladınız. 301'in değişmesi için gerekli yasa tasarısını reddettiniz. Bizim demokrasi ve çoğulculuk adına önem verdiğimiz ve başarı saydığımız TRT 6'nın kurulmasına muhalefet ettiniz. Buraya gelip bir şeyler söylüyorsunuz ama Türkiye'deki hareketleriniz ve söylemleriniz oldukça farklı. Burada söylediklerinizin önemi hayli küçükken, Türkiye'de neler söylediğiniz çok daha önemli. Biz gerçekten size ülkenizde demokrasinin savunucusu ve destekçisi olarak güvenebilir miyiz" diye konuştu.

Basın mensuplarının görüntü almasına izin verilmeyen grup toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz ise, Türkiye'de anayasa değişiklik paketinin tek tek maddeleriyle ilgili bir yargıda bulunmasının son derece zor olduğunu, demokrasiyi ileriye götürecek değişiklikler yapılmış olsa da "genel paket halinde birbiriyle alakasız konuların oya sunulması" prensibine karşı olduklarını ifade etti. Schulz şunları söyledi: "Türkiye'deki tartışma, temelinde ülkenin modern, demokratik ve çoğulculuk yapısına ilişkin bir tartışmadır. Biz gerçek içerikle taktik arasındaki farka bakarız. Görüyoruz ki bazı konular daha çok taktik olarak yürüyor."

Ergenekon soruşturması konusuyla ilgili açıklamalar yapan Schulz, CHP'nin konuyla ilgili değerlendirmelerini bildiğini ve takip ettiğini belirterek, onların görüşlerini not ettiklerini ancak şu anki haliyle davada ve yargıdaki bağımsızlığa şüphe duymak için bir neden görmediğini ifade verdi.

Schulz'dan sonra konuşan Deniz Baykal ise, görüşmelerin son derece yararlı geçtiğini ve temasların verimli olduğunu söyledi. Baykal, ilerleyen senelerde de benzer görüşmelerin devam edeceğini kaydetti.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?