CHP, milletvekili adaylarını tanıttı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 22 Temmuz'da yapılacak olan milletvekili genel seçimlerine girecek adaylarını tanıttı.

CHP, milletvekili adaylarını tanıttı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 22 Temmuz'da yapılacak olan milletvekili genel seçimlerine parti seçimi gibi değil, milli seçim gibi baktıklarını, kendilerini ise milli takım gibi hissettiklerini söyledi.

CHP'nin Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen aday tanıtım toplantısı şölen havasında geçti. Son günlerde 'cennet' şarkısı dilerden düşmeyen Ferhat Göçer'in sahne aldığı aday tanıtım toplantısında Baykal, salona 10. Yıl Marşı eşliğinde girdi.

Salonda sık sık Edip Akbayram'ın 'İnanın çocuklar' şarkısı çalarken, sahnede üzerinde Baykal'ın resmi ve 'şimdi CHP Zamanı' pankartı yer aldı. Baykal salonda CHP'nin yeni yüzü ilhan Kesici ile birlikte oturdu. Şair Ahmet Selçuk İlkan'ın sunuculuk yaptığı toplantıda,

Baykal'ın konuşmasından önce ünlü şarkıcı Göçer sahne aldı. Baykal ve partililer Göçer'in 'Çökertme' türküsüne ve 'Samanyolu' şarkısına hep bir ağızdan eşlik etti. Toplantıya Göçer'in yanısıra 'Memleketim' şarkısını seslendiren Ayten Alpman, Onur Akın, Umut Akyürek, Faruk Demir gibi sanatçılarda katılarak hep bir ağızdan ve partililerle birlikte 'Memleketim' şarkısını seslendirdi.

Sahneye davet edilen Baykal, sanatçılarla ve toplantıya katılan milletvekili adayları ve partililer ile birlikte 10. Yıl Marşı'nı söyledi. Toplantı da Göçer'in yanısıra diğer şarkıcılarda birer şarkı söyledi. Toplantında bir konuşma yapan Baykal, Türkiye'nin güç günlerden geçtiğini, yaşanan acı olayların kendilerini üzdüğünü söyledi.

CHP olarak tarihte çok önemli görevler üstlendiklerini ifade eden Baykal, "Bütün kritik dönüm noktalarında Cumhuriyet Halk Partisi'nin imzası vardır" dedi. Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun partisinin sorumluluğunu artırdığını belirten Baykal, yeni sorumluluk ve görevlerin CHP'yi beklediğini ifade

etti. Türkiye'de yeni bir siyasi tabloya ihtiyaç olduğunu kaydeden Baykal, "Varolan tabloyla Türkiye'de tehditlere karşı çıkmak mümkün değildir" diye konuştu. Bu seçimin sıradan sbir seçim olmayacağını belirten Baykal, "Bu seçimler bir anlamda Türkiye'nin kader seçimi olacak.

Türkiye'nin ulusal bütünlüğüne karşı, Türk siyasi kimliği karara bağlanacaktır" dedi. Türkiye'nin CHP'ye ihtiyacı olduğunu söyleyen Baykal, CHP'ye bugüne kadar oy vermemiş insanların da ülkenin birliğini bozmaya çalışanlara karşı,

Cumhuriyetin ve demokrasinin korunmasına karşı partisine oy vereceğini söyledi. Bu seçimi parti seçimi olarak bakmadıklarını vurgulayan Baykal, "Bu seçime milli seçim gibi bakıyoruz.

Kendimizi milli takım gibi hissediyoruz. Bu seçimde biz oynayacağız, milli takım gibi oynayacağız" şeklinde konuştu. Konuşmasında partisinin seçim bildirgesi hakında bilgi veren Baykal, üretime yönelik bir ekonomi programı izleyeceklerini, çok etkin bir şekilde teşfik uygulaması yapacaklarını kaydetti. Parti olarak temel

hedeflerinin sıfır açlık olduğunu ifade eden Baykal, yoksul aileleri muhtarlıklar vasıtasıyla belirleyeceklerini ve yardımların ailedeki kadınlara ulaştıracaklarını söyledi. Baykal, kadını, anneyi hedef alan bir sosyal politika izleceklerini ifade etti. Eğitimde reform yapacaklarını ve lise eğitimine yeni bir anlayış getireceklerini kaydeden Baykal, lise öğrencilerinin belli bir iş ve mesleki alana yönlendirileceğini ve liseden mezun olan bir öğrencinin nereye gedeceğini bileceğini ifade etti. Baykal,

iktidara geldiklerinde en kısa sürede Ögrenci Seçme Sınavı'nı (ÖSS) kaldıracaklarını söyledi. Miletvekili adaylarına taahütname imzalattıklarını belirten Baykal, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılacağını söyledi. Baykal, "Vatandaş nasıl hesap veriyorsa, milletvekili de tıpış tıpış giderek hesap verecek. Herkesin çalımını bozacağız" dedi. Baykal, milletvekili adaylarından seçim böllgelerinde CHP'nin iktidara geldiğinde ' Halkı ezdirmeyeceğiz, ülkeyi soydurmayacağız, devleti böldürmeyeceğiz' fikrini anlatmasını istedi.

Baykal'ın konuşmasının ardından partinin milletvekili adayları slayt gösterisi ile kamuoyuna tanıtıldı. Öte yandan, Baykal, gazetecilerin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Anayasa paketi değişikliğini referanduma götürmesi ile ilgili soruları cevaplamadı.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2007, 17:53
YORUM EKLE

banner33

banner37