banner39

CHP orta ölçekli bir holding gibi

Siyasi partilerin ticaret yapmaları yasak ama CHP'nin tam 22 şirketle ortaklığı var.

Arşiv 22.05.2008, 13:50 22.05.2008, 15:42
CHP orta ölçekli bir holding gibi


CHP İş Bankası ortaklığı nedeniyle hem Anayasayı hem de Siyasi Partiler Yasası'nı ihlal ediyor.

CHP İş Bankası ortaklığı aracılığı ile 32 şirkete doğrudan, 87 şirkete ise dolaylı olarak ortak.

CHP yalnız İş Bankası'nın değil, bu bankanın iştiraklerinden dolayı iki bankanın daha ortağı durumunda. CHP, İş Bankası aracılığıyla aralarında iki banka, lastik sanayi, finans kuruluşu ve cam sektörünün de bulunduğu 32 şirkete doğrudan, 87 kuruluşa ise dolaylı olarak ortak. İş Bankası'nın yüzde 28.1'ine sahip olan CHP, Anayasa'nın 69. Maddesi'ni, Siyasi Partiler Yasası'nın da 67. Maddesi'ni ihlal ediyor.

Bankaya ortaklığı oranında İş Bankası'nın doğrudan iştiraki olan 32 işletme ile dolaylı iştiraki olan 87 kuruluşta da pay sahibi olan CHP, finans kesiminden iletişime, cam üretiminden yabancı banka ortaklığına kadar ticaretin her alanında faaliyet gösteriyor.

BİR DEĞİL 3 BANKANIN ORTAĞI

İş Bankası'nın yüzde 28.1'ine ortak olan CHP'nin aynı zamanda banka zengini olduğu ortaya çıktı. CHP aynı zaman da İş Bankası'nın doğrudan iştirakleri olan Arap-Türk Bankası ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nın da ortağı olduğu belirlendi. İş Bankası'nın bu iki bankada yönetim kurulu üyeliklerinin bulunduğu ve bu isimlerin CHP'li üyelerinde bulunduğu İş Bankası yönetimince belirlendiği öğrenildi.

İş Bankası, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin bankası olarak da bilinen Arap-Türk Bankası'nın hisselerinin yüzde 20'sine sahip. İş Bankası ayrıca Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nın hisselerinin yüzde 50.10'una da sahip.

BU KADAR ZENGİN PARTİ YOK

Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Adnan Küçük, CHP'nin Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası'na aykırı olan bu tutumunun yıllardır devam ettiğini belirterek, "Anayasa'nın 69. Maddesi siyasi partilerin ticari faaliyet de bulunmalarını kesinkes yasaklıyor. Benzer hüküm; Siyasi Partiler Yasası'nın 67. Maddesi'nde var. Bankacılık faaliyeti ticari bir faaliyet. CHP, 'Biz bu gelirine dokunmuyoruz Türk Tarih Kurumu'na, Türk Dil Kurumu'na veriyoruz' diye işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. O nasıl oluyor. Hibe yoluyla. Siyasi Partiler Yasası'na göre hibe vermek de suç. O da siyasi partileri sorumluluktan kurtarmıyor. İş Bankası'nın üçte birine ortak olmak muazzam bir sermayedir. Dünyanın hiçbir yerinde böyle sermaye sahibi bir parti yok. ABD'de dahi banka sahibi başka bir parti yoktur. CHP dışında başka bir parti bir bankaya ortak olsa ne olur, en azından kıyametin küçüğü kopar. Bu nedenle diyorum ki CHP, Türkiye'de özel olarak korunmaktadır" dedi.

CHP'nin ortak olduğu şirketler

FİNANS GRUBU:
Arap-Türk Bankası A.Ş.
İşbank GmbH
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.
Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi
Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş.
Milli Reasürans T.A.Ş.
İş Dublin Financial Services Plc.
İş Finansal Kiralama A.Ş.
İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

CAM GRUBU:

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.
Camiş Madencilik A.Ş.
Çayırova Cam Sanayii A.Ş.

TELEKOMÜNİKASYON GRUBU:

Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.
İş Net Elektronik Bilgi Üretim Dağıtım Ticaret ve İletişim Hizmetleri A.Ş.

SANAYİ VE HİZMET GRUBU:

Antgıda Gıda Tarım Turizm Enerji ve Demir Çelik Sanayi Ticaret A.Ş.
Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği Camiş Yatırım Holding A.Ş.
İş Merkezleri Yönetim ve İşletim A.Ş.
Kültür Yayınları İş-Türk Ltd.Şti.
Nemtaş Nemrut Liman İşletmeleri A.Ş.
Trakya Yatırım Holding A.Ş.
Türk Pirelli Lastikleri A.Ş.


Kaynak: Yeni Şafak

 

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?