banner39

CHP savcının alınmasının arkasında durdu

CHP İzmir Milletvekili Ersin, Özel Yetkili Savcı Gök'ün görevden alınmasını savundu

Arşiv 08.04.2009, 13:36 08.04.2009, 16:52
CHP savcının alınmasının arkasında durdu


CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, İzmir'de görev değişikliği yapılan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün, ''siyah gözlükler takarak, gazetelere ağır ağabey rollerinde demeçler vermesinin rahatsızlık yarattığını'' belirterek, ''Bir yargı mensubuna yakışan davranış değildi. Bakanlık rahatsız oldu ki yargıyı bu yükten kurtardı'' dedi.

Ersin, TBMM'de gazetecilerin, Gök'ün görev değişikliğiyle ilgili sorularını cevapladı.

Gök'ün, çok yakın zamanda belediyelere yaptığı operasyonların, siyasi yanı ağır basan operasyonlar olduğu izlenimi verdiğini savunan Ersin, bunların,kamuoyunda rahatsızlık yarattığını söyledi.

Ersin, Gök'ün İzmir'de yerel gazeteye yaptığı ''Daha bunlar bir şey değil, asıl büyük operasyonlar torbada'' şeklinde, meydan okuyan, tedirgin eden, tehdit içeren açıklamalarının, bir savcıya yakışan davranışlar olmadığını belirterek, ''Bir yargı mensubundan beklenmeyecek tavır ve davranışlar içindeydi. Bu durum herhalde Adalet Bakanlığının dikkatini çekmiş ve yetkileri elinden alınmıştır'' diye konuştu.

''HUKUKU YANLIŞ UYGULADI''

Ersin, ''Sizi rahatsız eden bir noktada herhalde görüntüsüydü'' diyen gazeteciye, ''Siyah gözlükler takarak, gazetelere, ağır ağabey rollerinde, pozlarında demeçler vermesi, elbette rahatsızlık yarattı. Bir yargı mensubuna yakışan tavır ve davranış değildi. Bakanlık rahatsız olmuş olmalı ki yargıyı bu yükten kurtardı'' karşılığını verdi.

Gök'ün, ''Daha büyük operasyonlar sırada'' sözlerinin, belediyelere dönük operasyon hazırlığı şeklinde anlaşıldığını ifade eden Ersin, şöyle dedi:

''Eğer bir sorun varsa, elinde yeterli delil varsa, gereği yapılır. Ama böyle, bir şey olmadığı halde, genel bir hava içinde bütün kamu kurumlarını, belediyeleri tehdit eden sözleri hoş değildi. Apar topar gözaltına aldırdığı belediye başkanları, kısa süre sonra tahliye ediliyor. O kişilerin, kamuoyundaki durumları ne olacak? Davranışları yanlıştı, hukuku yanlış uyguladı, görevlerini doğru zeminde yürütmedi. Bunlar, İzmir, Türkiye kamuoyunda rahatsızlık yaratan gelişmelerdi. Seçime 5 kala, adayların YSK'ya bildirilmesine bir kaç gün kala yapılan bu operasyonlar, CHP'de, aday belirlemede büyük sıkıntı yarattı.''

Kaynak: Ajanslarbanner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?