CHP tamamen Önder Sav'a teslim!/ KULİS

CHP'de Önder Sav ipleri eline aldı. MYK'ya kendi bacanağını seçtiren Sav, Kılıçdaroğlu'na yakın isimlerin üstüne çizgi çekti.

CHP tamamen Önder Sav'a teslim!/ KULİS

 

Okan Haksever - Dünya Bülteni - Ankara

CHP, genel merkez yöneticileri ağırlıklı olarak Önder Sav'ın ekibinden oluştu. Genel Başkan olmasına rağmen Kılıçdaroğlu yakın arkadaşlarına bile yönetimde yer veremedi. Kılıçdaroğlu'nun en yakın adamı Gürsel Tekin, MYK'ya giremezken, Önder Sav'ın bacanağı Abdülrezzak Erten, Halkla İlişkiler ve Yardımcı Kollardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirildi.

CHP kulislerine yansıyan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, ilk yenilgiyi Diyarbakır eski Baro Başkanı ve yakın arkadaşı Sezgin Tanrıkulu'nu Parti Meclisi'ne seçtiremeyerek yaşamıştı. Tanrıkulu, CHP'nin Güneydoğu politikasını yeniden dizayn edecekti. Kılıçdaroğlu ikinci yenilgisini ise  Nihat Matkap- Gürsel Tekin'de yaşadı.

Kemal Kılıçdaroğlu, kendisinin 1991'deki DYP- SHP koalisyonunda SSK Genel Müdürlüğü'ne getirilmesini sağlayan SHP'li bakan Nihat Matkap'ı MYK'ya sokmayı başaramadı.

Kılıçdaroğlu'nun Nihat Matkap'la 30 yıllık hukuku bulunduğu ve iş ortaklığı yaptığı Ankara kulislerinde dile getiriliyor. Ancak, MYK'da Genel Saymanlık görevine Faik Öztrak getirildi. Kılıçdaroğlu'nun MYK'da yalnız kaldığı, partide ipleri büyük oranda Sav'ın elinde tutmaya devam edeceği kaydediliyor.

Bu arada Öztrak'ın getirildiği Genel Saymanlık görevi partideki kilit öneme haiz. Genel Sayman, CHP'nin de hissedarı bulunduğu İş Bankası ile olan parasal münasebetleri yürütüyor.

SEZGİN TANRIKULU'NU PM'YE SOKAMAMIŞTI

Kürt kökenli Kemal Kılıçdaroğlu, 'çok sevdiğim arkadaşım' dediği Diyarbakır Barosu eski başkanı Sezgin Tanrıkulu'nu 80 kişilik Parti Meclisi'ne alamamıştı.

Statükocu Sav ve ekibinin, Baykal dönemindeki politikaların devam etmesi taraftarı oldukları ve Kılıçdaroğlu'nun siyasi eksen değişikliği yapmasına engel olduğu konuşuluyor. Sol tandanslı Tanrıkulu, Güneydoğu'da etkin isimler arasında yer alıyor. 

Kılıçdaroğlu'nun, kendi arkadaşlarına dahi PM'de ve MYK'da görev verememesi, CHP'de suların yakında yine ısınacağını gösteriyor.
 
MYK'DA GÖREVLENDİRME

CHP Genel Sekreterliği'ne Önder Sav yeniden seçilirken, Genel Saymanlığa ise Faik Öztrak seçildi. CHP'nin yeni dönemdeki genel başkan yardımcıları ise Hakkı Süha Okay, Haluk Koç, Umut Oran ve Nevin Gaye Erbatur seçildi.
MYK'daki görevlendirme şöyle:

Hakkı Suha Okay - Örgüt, TBMM ve Basınla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Haluk Koç - Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Odaları ve Yurtdışı İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Nevin Gaye Erbatur - Parti İçi Eğitim ve Yardımcı Kollardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Umut Oran - İş, Çalışma Hayatı ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Tekin Bingöl - Üye Yazım Birimi ve Örgüt İlişkilerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı

Gökhan Günaydın - MYK Sekreteryası, Meslek Kuruluşlarıyla İlişkiler ve MYK Raportörlüğünden Sorumulu Genel Sekreter Yardımcısı

Gülsün Bilgehan - Yurtdışı ilişkiler, Yurtdışı CHP Büroları ile İlişkiler, Yurtiçi Siyaset İzlenmesinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı

Abdülrezzak Erten - Halkla İlişkiler ve Yardımcı Kollardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı

PM üyesi Prof. Dr. Sencer Ayata, Bilim, Yönetim, Kültür Platformu Başkanlığı'na, Orhan Eraslan Yüksek Disiplin Kurulu Başkanlığı'na, Orhan Akbulut Yüksek Disiplin Kurulu Başkan Yardımcılığı'na, Selahattin Öcal'ın da Yüksek Disiplin Kurulu Sekreterliği'ne seçildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2010, 18:59
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
melek
melek - 11 yıl Önce

sorması ayıptırda biz deniz baykal gitti chp güçleniyor derken bizim genel başkanımız kim önder savmı yoksa kılıçtaroğlumu bunu ilk önce bi bilelim kukla gibi oynasın diye sevinmemiştik kılıçtaroğlu geldiğinde ama yanılmayız inş gerçi sn kılıçtaroğlu genel müdürümüzken çok iyi bilirdi genel müdürden çok genel müdürcükler olurdu her kafadan bi ses gelirdi aynısı olursa gelen gideni aratacak gibi olacak allah kimsenin eline önder sava verilen fırsat gibi bi fırsat vermesin

banner39