CHP, üniveristeleri hep kontrol altında tutmuş

Üniversiteler, Cumhuriyet'in ilk yıllarında CHP'nin kontrolü altında hareket ediyorlardı.

CHP, üniveristeleri hep kontrol altında tutmuş

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Yükseköğretim Cumhuriyetin ilk dönemlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) amaçlarına yakın bir eksende hareket ediyordu. 

Cumhuriyetin ilk yıllarında Maarif bakanlığına bağlı olarak kurulan Yükseköğretimde çalışanların CHP çizgisinde konuşmaları serbest iken muhalefet partisi Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın görüşlerini seslendirmeleri yasaklandı. Fakat bu yıllarda birçok üniversite hocasının Cumhuriyet ideolojisini benimsememesi inkılaplara destek vermek vermedikleri gerekçesi ile eleştirmelerine neden oluyordu. İsmail Hakkı Baltacıoğlu siyasetle uğraşmamsına rağmen tek partinin hedefinde olan isimlerden biriydi. 

İlk üniversiteden atılan hocalar, komünizmi benimsemekle suçlanmıştı.

1945’te üç üniversite hocası komünizmi benimsediği için görevlerinden uzaklaştırılmışlardı. Demokrat Parti döneminde üniversiteler hak ve özgürlüklerin yanında değil CHP’nin yanında yer alarak partinin propagandalarını yapmaya çaışmışlardır.

27 Mayıs’a destek verdiler


27 Askeri darbesinden sonra birçok üniversite hocası askeri darbe gerçekleştirdikleri için Cemal Gürsel’i tebrik etmek için genelkurmaya gitmişlerdi.

 12 Eylül rejimi ile YÖK oluşturuldu. YÖK hala 12 Eylül yasalarıyla yönetilmeye devam ediyor. AK Parti hükümeti iktidara geldiği 2002’de hazırladığı Acil Eylem planında YÖK’te reformlar yapılacağını ifade ettiyse de henüz bu reformlar yapılmamıştır.

Ömer Aymalı’nın Türkiye’de üniversitelerin iktidarla kısır döngü ilişkileri üzerine tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 12:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35