banner39

CHP ve BDP oylamaya katılmadı

Anayasa değişikliğine DSP'nin ardından, BDP ve CHP de katılmama kararı aldı.

Arşiv 20.04.2010, 00:10 20.04.2010, 07:19
CHP ve BDP oylamaya katılmadı

 
TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmekte olan Anayasa değişikliğine DSP'nin ardından, BDP ve CHP de katılmama kararı aldı.

Genel Kurul'da esastan görüşmeye başlanan teklif üzerinde müzakereler devam ederken, muhalefetin oylamada izleyeceği yöntem de belli oldu.

Öğlen saatlerinde önerileri taslağa yansıtılmadığı gerekçesiyle Genel Kurul'da yapılacak oylama sırasında solunda bulunmayacağını açıklayan Demokratik Sol Parti'nin ardından Barış ve Demokrasi Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi de Anayasa değişikliği taslağının tümü üzerinde yapılacak oylamaya katılmama kararı aldı. 

CHP, teklifin tümüne ilişkin oylamaya katılmama kararı aldı. Konuya Canlı Gaste'de açıklık getiren CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, "... Sonunda tümü oylanıyor. Tümüne oy verdiğimiz zaman kabul etmediğimiz maddelere de oy vermiş olacağız. Tümüyle ilgili oylamaya katılmama kararımız var. Anayasa değişikliği her zaman iyiye doğru olmaz. Bu kötüye doğru bir değişikliktir. Bu Erdoğan'ın Anayasasıdır" dedi.

Özyürek, maddelerin oylanmasında Genel Kurul'da olup olmayacakları konusunu ise daha sonra değerlendireceklerini söyledi.

Aynı yayında söz alan MHP'li Cihan Paçacı ise oylamaya katılacaklarını ancak ret oyu vereceklerini söyledi.

BDP DE KATILMADI
Yeni haftanın ilk baskısını Meclis bahçesinden yapan Canlı Gaste, BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız'ı da ağırladı.

Yıldız, "Biz bu Anayasa'nın ne tümüne ne de maddelerine ilişkin oylamasına katılmayacağız. Biz bu Anayasa'nın içinde değiliz" şeklinde konuştu. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?