banner39

CHP, yeniden Anayasa Mahkemesi'ne gidecek

CHP, "Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik" Anayasa Mahkemesine götürecek.

Arşiv 24.05.2008, 15:50 24.05.2008, 15:50
CHP, yeniden Anayasa Mahkemesi'ne gidecek
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yargı-hükümet krizi için Gül'ün devreye girmesini istemişti. Yargı cephesi öneriye sıcak bakmıştı. Fakat CHP buna da karşı çıktı...

AK Partinin yüzde 47 oranında oy alarak iktidara geldikten sonra her alanda her konuda ''tek yetkili'' olduğunu ifade ettiğini savunan TÜRMOB Onursal Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, ''Oysa Türkiye eksik de olsa yarım yamalak da olsa bir hukuk devleti. Yasama, yürütme ve yargının birbirine üstünlüğü düşünülemez'' dedi.

Hükümetin yasamayı istediği gibi yönlendirdiğini, yargıyı da yönlendirmeye niyetlendiğini iddia eden Özyürek, ''(Herkes milli iradeye ram olmak zorunda) diyorlar. Milli irade AKP iradesi anlamına geliyor. (Hakimiyet kayıtsız şartsız AKP'nin) anlayışındalar. Bu anlayışla demokratik düzenden, hukuk düzeninden laik cumhuriyetten bahsetmek mümkün değil'' diye konuştu.

Yargıtay Başkanlar Kurulu Bildirisiyle ilgili olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yaptığı çağrıya da değinen Özyürek, şunları kaydetti:

''Cumhurbaşkanı tarafsız bir kişilik olmadığı için, uzlaşmayla değil dayatmayla seçildiği için, kendisi de kapatma davasının bir tarafı olduğu için böyle bir toplantıyı yapacak kurum yok Türkiye'de.

Ülkede şu anda Atatürk'ün gösterdiği hedef doğrultusunda laik, demokratik cumhuriyeti yaşatmak isteyenlerle, onu 85 yıl öncesine çekmek isteyenler arasında büyük bir tartışma, sürtüşme var.''

Özyürek, 5760 sayılı ''Serbest Muhasebecilik Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun''un Plan Bütçe Komisyonu ve Genel Kurul'da görüşülmesi sırasında yaşananlar hakkında da bilgi verdi ve Plan Bütçede sağlanan uzlaşmanın Meclise gelindiğinde bozulduğunu gördüklerini söyledi.

Özyürek, CHP olarak yasanın Anayasa'ya aykırı maddelerini Anayasa Mahkemesine götüreceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?