CHP yeniden AYM yollarına düşüyor!

CHP'nin Anayasa Mahkemesi yeniden başladı. Değişiklik paketi ile açılım yasasının ilkini mahkemeye götürmeye hazırlanıyor.

CHP yeniden AYM yollarına düşüyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP'nin Ak Parti'nin "Demokratik Açılım" sürecinin ilk yasal düzenlemesi olan Kamu Güvenliği Müsteşarlığı kurulmasına ilişkin yasayı ve Anayasa değişikliği paketini  Anayasa Mahkemesine götüreceği iddia edildi.  

CHP, Açılımın önemli ayaklarından biri olan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı Kanunu ve Arsa Üretimi Kanunu'nu Anayasa Mahkemesi'ne götürüyor.

CHP, iki kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götürmeye hazırlanıyor. CHP'nin bugün gerçekleştirilen kapalı grup toplantısında, iki kanunun Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesi için milletvekillerinden imza toplandı. CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne götüreceği kanunlardan biri Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı kurulmasını öngören Kanun. Kanuna göre terörle mücadeleye ilişkin politika ve stratejileri geliştirmek ve bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak üzere İçişleri Bakanlığına bağlı 

KAMU DÜZENİ VE GÜVENLİĞİ MÜSTEŞARLIĞI

CHP ayrıca Arsa Üretimi ve Değerlendirilmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u Anayasa Mahkemesi'ne götürecek. Bu kanunla TOKİ'ye ait arazi ve arsalara, emlak vergisi muafiyeti getiriliyor.

Kanuna göre, kamu hizmetine tahsis edilen arazi ve arsalar hariç olmak üzere TOKİ'nin talebi, Maliye, Bayındırlık ve İskan Bakanlarının ortak teklifi ve Başbakanın onayı ile belirlenen arsa üretim alanlarında bulunan Hazine'ye ait taşınmazlar ve Hazine adına tescil edilecek taşınmazların mülkiyeti, TOKİ'ye bedelsiz olarak devredilebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 15:29
banner53
YORUM EKLE

banner39