CHP yükselişte, AK Parti birinci, MHP zorda-ANKET

Metropol'un yaptırdığı ankete göre AK Parti 37.3, CHP yüzde 30.1 seviyesinde. MHP ise yüzde 10.3'le barajı kılpayı geçiyor.

CHP yükselişte, AK Parti birinci, MHP zorda-ANKET

Okan Haksever-Dünya Bülteni / Ankara

Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanlığı’nı bırakmasıyla siyasette taşlar yerinden oynadı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başına geçmesiyle birlikte siyasi yelpazede uzun süredir görülmeyen oy geçişleri görülmeye başlandı. Siyasette Kılıçdaroğlu rüzgarının estiği şu günlerde kamuoyu araştırma şirketlerinin birbiri ardına yaptıkları anketlerden ilginç sonuçlar çıktı. Metropoll’ün dün tamamlanan anketine göre kararsızlar dağıtılmadan AK Parti 37.3, CHP yüzde 30.1 seviyesinde. MHP ise yüzde 10.3’le barajı kılpayı geçiyor.

Metropol Araştırma Şirketi’nin aboneleri için 31 ilde, 27-28 Mayıs tarihleri arasında, toplam 1586 kişi üzerinde yaptığı ankete göre kararsızlar dağıtılmadan AK Parti 37.3, CHP yüzde 30.1 seviyesinde. MHP ise yüzde 10.3’le barajı kılpayı geçiyor. BDP yüzde 3.9 seviyesinde, Sarıgül (TDH) yüzde 3.5 oranında oya sahip. Saadet Partisi yüzde 1.7 seviyesinde. Yüzde 5.4 oranındaki kararsızlarla, “sandığa gitmeyeceğim/geçersiz oy kullanacağım” diyenler ile “cevap yok” diyenlerin toplam oranı yüzde 11.5’e çıkıyor.

KILIÇDAROĞLU CHP’Yİ DEĞİŞTİREMEZ

Metropoll’ün anketinde, “en güvenilir lider” sorusuna verilen cevaplara göre Kılıçdaroğlu kısa zamanda “güvenilir lider” imajını halka benimsettiği görülüyor. Başbakan Erdoğan, yüzde 38.4’le en güvenilir lider kategorisinde ilk sıradaki yerini korurken, CHP Lideri Kılıçdaroğlu, yüzde 23.6 ile ikinci sıraya oturdu. Daha önce CHP’ye hiç oy vermemiş seçmenlerin yüzde 22.9’u “CHP’ye oy verebileceğini” belirtiyor. “Kılıçdaroğlu da gelmiş olsa yine de CHP’ye oy vermem” diyenlerin oranı da yüzde 65.5 seviyesinde. Referanduma ‘evet’ diyeceğini belirtenlerin oranı, yüzde 44.1 seviyesinde. “Hayır” oyu vereceğini açıklayanların oranı ise yüzde 37.4 seviyesinde. Henüz kararını vermemiş olan seçmenlerin oranı ise yüzde 18.6.


VATANDAŞ, “RECEP BEY” HİTABINI TUTMADI

Vatandaşlara, Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Erdoğan’a, “Recep Bey” diye hitap etmesi de soruldu. “Recep Bey” hitabını destekleyenlerin oranı yüzde 38.3 seviyesinde kalırken, bu hitap şeklini benimsemeyenlerin oranı yüzde 56.3 seviyesinde. “Kılıçdaroğlu CHP’yi değiştirebilir mi?” sorusuna vatandaşların yüzde 53’8’i “evet değiştirebilir” yanıtı verirken, “hayır değiştiremez” diyenlerin oranı yüzde 37.9 Deniz Baykal’ın CHP’nin başına tekrar geçeceğine inananların oranı yüzde 25.0’te kalırken, “Hayır tekrar genel başkan adayı olamaz” diyenlerin oranı yüzde 71.0 seviyesinde. Vatandaşlar, Baykal’ın istifasının yüzde 52.3’le CHP’ye yaradığını düşünürken, Baykal’ın gitmesinin iktidarın işine yaradığını düşünenlerin oranı yüzde 14.4 seviyesinde.

manset-anket.jpg

İŞTE ANKETLERDE AK PARTİ- CHP KARŞILAŞTIRMASI

CHP’de Kılıçdaroğlu döneminin başlamasıyla birlikte yapılan anketlerde en büyük 2 sapma SONAR ve POLLMARK’ın anketlerinde yaşandı. Biri CHP’ye diğeri de AK Parti’ye “çok yakın” olan iki araştırma şirketinin sonuçları, objektif olarak değerlendirilmiyor. İşte son 10 günde yapılan anketlerde AK Parti-CHP farkı :

                       AK PARTİ                            CHP
SONAR             %  31.09                            %  32.48
GENAR             %   39.4                              %   24.0
ANDY’AR          %   39.5                              %  23.1
AKAM               %  31.3                               %  30.7
METROPLL      %  37.3                                %  30.1         
KONSENSUS    %  36.6                               %  34.4
POLLMARK      %  40.4                                % 21.9
 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2010, 15:58
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 11 yıl Önce

tek dilegim ALLAH cc sayin basbakanimiz R.T.Erdogan i basimizdan eksik etmesin sonuna kadar AK Parti

serdar samanlı
serdar samanlı - 11 yıl Önce

Allahım ne olur kurtar bizi bu AKrePleren OYUM CHP'YE

banner39