CHP'de Baykalcılar ve Önder Sav'ın liste yarışı!

CHP Genel Başkanlık seçimleri yaklaşırken, parti içinde iki farklı liste çıkarma yarışı başlatıldığı ortaya çıktı.

CHP'de Baykalcılar ve Önder Sav'ın liste yarışı!

 

CHP'de olağan kurultaya sayılı günler kalırken, genel başkan adayının kim olacağı belirsizliği, yerini liste tartışmalarına bıraktı. İl başkanlarının büyük bir bölümü çarşaf liste ile kurultaya gidilmesi gerektiğini ifade etti. Baykalcılar çarşaf liste için uğraşırken, Genel Sekreter Önder Sav'ın ise blok liste hazırlığı yaptığı kaydedildi. 

CHP'de 77 il başkanının Kemal Kılıçdaroğlu'nu aday göstermesinin ardından gözler Parti Meclisi listesine çevrildi. Kurultayda tek aday olması beklenen Kılıçdaroğlu, kurmayları ile birlikte blok liste konusunda hazırlık yapıyor. 

BAYKALCILAR ÇARŞAF LİSTE İSTİYOR


Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ile birlikte Baykalcı olarak bilinen ekip, tüm hesaplarını çarşaf liste üzerine kurdu. Baykalcılar çarşaf listenin olması halinde Kılıçdaroğlu ve ekibinin listesini delerek parti yönetiminde yer bulmayı planlıyor.

Kurultaya sunulacak liste konusunda il başkanları arasında da görüş ayrılığı var. İl başkanlarının büyük bir bölümü daha demokratik olduğu gerekçesiyle çarşaf listeden yana tercihini kullanıdığı belirtildi. Bazı il başkanları ise yeni ekibin alacağı karara uyulması gerektiği görüşünü savundu.

Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı da, çarşaf ve blok liste tartışmasına, “Bilemiyorum. Şu an bir şey söyleyemem” diyerek girmek istemedi. Aydın İl Başkanı Tunç Aytur da, “İkisi de olabilir, fark etmez. Genel Merkez ne diyorsa ona uyarız” dedi. Ancak Aytur, Parti Meclisi listesinin uzlaşma ile hazırlanmasını istedi. 

HİZİPLEŞMEYİ ÖNLER

Çarşaf listeyi savunanlar daha demokratik olacağını ve hizipleşmeyi önleyeceğini savunuyor. Manisa İl Başkanı Cahit Kaplan da, “Çarşaf liste olmalı, daha demokratik bir yapı olur” diyerek görüşlerini dile getirdi. Antalya İl başkanı Ahmet Özer Ülken de, çarşaf listenin daha demokratik olacağına işaret ederek, “Daha zengin olur. Partimizde bölünme söz konusu olmaz” diye konuştu.

Çarşaf listenin tercih edilmesini isteyen Ağrı İl Başkanı Bedir Sayan da, “En azından delegelerin iradesi ortaya çıkar. Hizipleşmeyi önler. Orada delegenin demokratik hakkı ortaya çıkar. Delegeler hür bir şekilde iradesini ortaya koyar. Demokratik bir seçim olur. Delege kimi isterse onu seçer. Aksi takdirde delegenin iradesi ortaya çıkmaz” dedi.

BLOK LİSTE DELİNMEZ


Geçmişte yapılan blok listelerdeki bazı isimlerin tepki çektiğini ifade eden Sayan, “Ancak delegenin bir şey yapamadığını gördük. Blok liste standart liste, kimseyi silemiyorsunuz. Blok liste olursa yönetimin getirdiği liste delinmeden geçecek. Çarşaf listenin delinme riski var” diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 06:41
banner53
YORUM EKLE

banner39